ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şerif KUTLUDAĞ Hocamızın kaleminden...
#1
Bu satırlar, çok sevgili-çok değerli Mustafa CEYLAN üstadımızın Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, Kent Şairleri Topluluğu şâirlerinden sevgili kardeşimiz İbrahim Kavas'la ilgili yapılan; bizim adımızın da zikredildiği bir "DENİZLİ’DEN YÜKSELEN SES : İbrahim KAVAS (2)

Mustafa CEYLAN" başlıklı yazışma vesilesiyle yazılmış olan satırlardır. Bu satırlar sadece o yazışma sınırları içerisinde kalmasın, Mustafa Ceylan üstadımızın sevenleri ve sevdiklerince de bilinsin istedim..... "Edebiyat ve şiiri vesile eyleyerek insanı ve hayatı güzelleştirmeye talip olmak ve ömrünü bunun gibi güzelliklere vakfetmek Mustafa CEYLAN olmak demek. Ve konuk olup da bir kaç saatlik buluşma ve sohbet içerisinde bir şiir, edebiyat ve sohbet tadı oluşturmak ... 


Hafızalarda böyle bir tat bırakmak Mustafa CEYLAN olmak demek. İnandığı güzellikler uğruna bir yol açmak ve bu yolda sevgilerle, inançla yürümek demek Mustafa CEYLAN olmak demek. Sanatı, şiiri ve edebiyatı milletinin değerleri üzerine oturtmak, binlerce yıldan beri akıp gelen duygu ırmağının önünü açarak yeni nesillerle buluşması için çabalamak Mustafa CEYLAN olmak demek. Şiir vasıtasıyla tanıştığı dostlarını, Şiirevi Şâirlerini yüceltmek, Şirevi şâirlerinden bir şairi İbrahim KAVAS kardeşimizi yayınlanan şiir kitabı dolayısıyla yüceltmek Mustafa CEYLAN olmak demek. İbrahim KAVAS kardeşimizin şiirleriyle ilgili geniş bir değerlendirme yapmak ve bunu yazıya geçirmiş olmak Mustafa CEYLAN olmak demek. Bu vesileyle Şiirevi Şâirlerine gül kokulu gönül selamları göndermek Mustafa CEYLAN olmak demek. 


Ve Mustafa CEYLAN olabilmek: "Şiirin temel görevi barış, sevgi ve umut olmalı. Nefret söylemi, öfke ve kin gürültülerini taşımaktan hoşlanmaz şiir. Kelimeler sestirler. Sesimiz ayrılık, zulüm ve kin dolusu çıkmaya başladığında şiir ölür, şiir yaşamaz ve güzellik silinir dünyadan. En acı ve en zor dönemde dahi, şiir umudu ve güzelliği elden bırakmaz. Bırakmamalı… Şiir, cephede Mehmetçikle omuz omuzadır. Şiir, dergâhta derviş neyinde sihirdir. Şiir, ana dilinde ağıt, gelin elinde kınadır. Şiir inceden bir hüzün, şiir Yunuslamasına heybedir hikmet taşıyan. 


Şiir, Anadolu'dur. Şiir, çiledir. Çilenin kelimelerden dokunmuş coğrafyasıdır. Şiir, küçüklere nasihat; büyüklere saygıdır..." diyebilmek ve şiirin bildirgesini ölümsüz değerlerle bezeli insan sevgisi üzerine sunabilmektir. Be vesileyle Şiirevi Şairleri ve şahsım adına Şerif Kardeşi olarak kalbî sevgilerimi ve selamlarımı sunuyorum çok değerli Mustafa CEYLAN üstadımıza. Bu vesileyle de sevgili şair kardeşimiz İbrahim KAVAS'ı ve başkanımız Arzu Subakan Kabukçu'yu bir kez daha gönülden kutluyoruz... Nice şiirler, nice güzellikler yaşanması dileğiyle."


Şerif KUTLUDAĞ
Denizli
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi