ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÜLCE NE DEĞİLDİR?
#1
GÜLCE NE DEĞİLDİR? 
--------------------------------------------------------------------------------

-Gülce, eskiyi taklid etmez; eskinin başarılı örneklerinden hareketle daha ileri giderken,gelecek yüzyılları düşünmeden edemez.

-Gülce, Türk şiir tarihine; özellikle de hece, serbest ve aruza karşı değildir? Mâziyi inkâr eden, köksüz bir akım değildir.

-Gülce, enaniyet duygularıyla bencil insanların meydana getirdiği edepten yoksun bir edebiyat anlayışı değildir.

-Gülce, taklitçi değil, tahlilci ve gelişimci yenilikçidir. Gülce, kopyacı değil,hamlecidir. Statükoyu savunan değil, yenilik ve yeni olmayı ilke edinmiştir.

-Gülce, şekle,kalıba ve fiziki yapıya körü körüne bağlı değildir.

-Gülce, bozan, deforme eden, yıkan, karşı çıkan, mevcudu devirmeye çalışan değildir.

-Gülce, edebî sanatlara karşı değildir.Türkçe'ye sevdalı olduğundan, dilimizi bozanlardan değildir. 

-Gülce, Aşık Edebiyatımız ve ozanlık geleneğine karşı değildir; Türk Halk şiirine saygısız davrananlardan değildir; aksine Türk Halk şiirine tutkundur.

-Gülce, halktan kopuk aydınların edebiyat akımı değildir.

-Gülce, dini afyon, millî değerleri fanatiklik olarak görenlerden değildir.

-Gülce, özellikle batı ve arap dil emperyalizminin etkisinde kalanların birlikteliği değildir.

-Gülce, aruzu "yasak ve korkulan" bir otantik malzeme yapıp unutulmaya terkeden, kütüphanelerin tozlu raflarına bırakan ve onu eski bir "uğraş" olarak gören değildir.

-Gülce, serbestin "kuralsız serbest" olması gerektiğine inanan, bir nesir parçasını makasla rastgele kesip üst üste yığan ve imgelerle boğulan bir şiirsel yapıdan yana değildir.

-Gülce, başta Azerbaycan olmak üzere Türk Cumhuriyetleri'nde yaşayan şairler dünyası ile dostluklar oluşturmayan, dünyaya kapalı, dünya şiiriyle kucaklaşmayan bir Şiir yapılanması değildir.

-Gülce, internette oluşan sanal dostlukları reele taşımayan, kardeşlik-dostluk-hoşgörüye kapalı, parti-siyaset-bölücülük ve ayrımcılığı körükleyen bir şiir ocağı değildir.

-Gülce hece şiirini kafiyeler arkasını parmak hesabıyla doldurup, başta Karacoğlan olmak üzere muhteşem edebiyat mazimizdeki uyak ve ayakları aşırmasyonla alıp, sadece "koşma" yazan ve Türk Halk şiirinin diğer türlerine göz yuman hececilerin buluştuğu bir hareket değildir. Bununla birlikte; aruz şiiri yazacağım deyip ağdalı-anlaşılmayan arap ve fars kelimeleriyle şiir halısını dokuyanlardan oluşmuş bir sanat anlayışı değildir. Ayrıca, uydur uydur yaz, argo, gayr-i ahlâkî ve ülke-ulus birliğine karşı da olsa ne söylersen söyle, ne yazarsan yaz serbestliğini savunan serbest şiir anlayışını kabul eden bir aksiyon değildir.

Saygılarımızla...
Gülce Edebiyat Akımı
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi