ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GAZİANTEP HAKİMİYET GAZETESİ-05.KASIM.2012
GAZİANTEP HAKİMİYET GAZETESİ-05.KASIM.2012

Ahmet AYAZ
............................

Şimdi sizlere bir dost şairden söz edeceğim. Bu şairin dost canlılığı, güvenilirliği ve vatanseverliği ön palana çıkar. Bu dost şair Mustafa Ceylandır. 10 Eylül 2005 tarihinde Mustafa Ceylan Bey'in Antalya’ daki şiir dinletisine  katıldığımda, kendisini görmek için basbayağı sabırsızlanmıştım. Otelin bahçesinde İsmet Bora Binatlı, Abdullah Satoğlu ve ben, sabah kahvaltısını yaptıktan sonra toplantı yerine gittik. İsmet bora Binatlı'nın tanıştırmasından sonra, "Çok şükür Allah'a nihayet  Ceylan ile tanıştık" Dedim. Ceylan dostum  yüzünü bana çevirerek "Değerli dostum. Kim ki Ceylan. Bir tutam köksüz ot değil mi?" Diyerek seslendiğinde, bu notu usumda kaldı. Ceylan der ki; "Ceylan dediğiniz karıncanın gölgesi bile değil" Der..Halbuki O bana göre, iyi bir şair, çalışkan bir araştırmacı, çok değerli bir dost, nitelikli bir yayıncıdır. Bana göre karıncanın gölgesi değil, bir dev adamdır. Şimdi burada onu kimliği ile tanıyalım diyorum.

25 Ocak 1952 Ankara-Elmadağ doğumlu... İlk ve orta tahsilini doğduğu yerde, lise ve yüksek okulu Başkent Ankara' da okudu. 1975 yılında ADMMA' dan 'Makina Mühendisi' olarak mezun oldu. Okul hayatı boyunca gündüz çalıştı gece okudu.

Kamu kuruluşlarında 1972' den itibaren çalışmaya başladı. Kamuda; işçi, memur, şef, müdür, işletme müdürü, daire başkanı, Başbakanlık Müşaviri, Belediye Başkan Yardımcısı İl Müdür Yardımcısı gibi değişik görevlerde bulundu. Son olarak 1998 yılında Antalya Köy Hizmetleri'nden emekli oldu.

Edebiyat yaşantısına gelince;
İlk şiirini 1966 yılında yayınladı. Tam 40 yıldır 'şiir isimli efsane bir sevdanın peşinde' ancak, yakalayamadım' diyor. Hiç kimsenin de yakalayabileceğine inanmıyor. 'Ömrümün sonuna dek o sevdaya koşacağım! ' demekte... 'Bugüne dek 21 adet kitap yayınladım, ancak, 'ölümsüz ve kalıcı' şiiri bulamadım' diye seslenmekte....

Bu yetmez mi?

İlesam Üyesi... Ayrıca 2000 Yılında Folklor Araştırmaları Kurumunca 'Yılın Folklor Ödülü' ne lâyık görüldüğü gibi, yıllarca çok değişik kuruluşlarca ödüllendirildİği halde 'HİÇ BİR ŞİİR YARIŞMASINA GİRMEMİŞ' gönül tahtını 'en büyük makam' görmüş, kendisini' karıncanın gölgesi, Yunusun odunu' olarak nitelemiş birisi...'Antalya GÜLLÜK DERGİSİ' nin sahibi ve yazı işleri müdürü...İnternet Radyosu olan ve Türk Şiirine-Şairine hizmet için kurulmuş olan Radyo GÜLLÜK' ün (
http://www.radyogulluk.com) kurucu editörü...

Ülkenin dört bir yanında yüzlerce talebesi olan bir şair. 'Şiir yazdım' diyen herkesi seven bir ozan. Çok sayıda genç şairin kitabının editörlüğünü yaparak, yayınlamış bir yayıncı...

Tahlil ustası...

Kendi şiir kitabını yayınlamak yerine, zirvedekilerin tahlilleriyle gençlerin kitaplarını yayınlamış, onlara yol göstermiş, halâ da yol gösteren birisidir...

Türk Edebiyatı'nda hocası rahmetli MEHMET KAPLAN' dan sonra 'TAHLİL SAHASI' nı doldurmaya çalışan tek şair, yazar ve araştırmacı. Ünlü şairimiz AHMET TUFAN ŞENTÜRK' ün ve 'GÜZİDE TARANOĞLU' nun mânevi evlâdı, 'İSA KAYACAN' ın ve de 'şiir yazıyorum, şiir seviyorum' diyen herkesin kardeşidir. Şiirleri, yıllarca; Anadolu basını ile bütün edebiyat-şiir dergilerinde yayınlanmıştır.

ARİF NİHAT ASYA ile NECİP FAZIL KISAKÜREK üstadların öğrencisidir.

Hakkında birçok yazı yayınlanmış, şiir yazılmış ve 'dergi özel sayısı yayınlanmış bir şairimiz' olup, roman, deneme, öykü, tahlil sahasında eserler vermiştir..

Şiirlerinin 45 adeti değişik besteciler tarafından şarkı ve türkü normunda bestelenmiştir Halen Antalya' da yaşamaktadır.

ESERLERİ
Şiir kitapları:
Kırat Geliyor (1973) , Ezan Susmaz (1974) , Yaralı Ceylan (1986) , Paşa Gönlüm (2005)

Araştırma - İnceleme Kitapları:
Tarihi ve Folkloruyla Elmadağ (1983) , Her Yönüyle Yenimahalle (1995) , Köyümüz Yeşildere (1986) , İlçemiz ve Köylerimiz (1989) , Seğmen Ruhu (2001)

ANTOLOJİ;
Bayramlar Haftalar Günler (1996) -1.Baskı, Bayramlar Haftalar Günler (1997) 2. Baskı

Roman:
Torosların Türküsü (1999)

ANI KİTAPLARI;
Armağan 1- Sarıveliler- Ünlü Şair Ahmet Tufan Şentürkle Beraber. (2000) , Armağan 2-Ahmet Tufan Şentürk İçin Ne Dediler (2001) -Ahmet Tufan Şentürk' le beraber

TAHLİL KİTAPLARI;
Ahmet Tufan Şentürk Hayatı-Sanatı-Eserleri (1997) , Destanlaşan Köylü İsa Kayacan (1999) , Sultan Şaire-Toprak Ana-Güzide Gülpınar Taranoğlu' nun Hayatı - Sanatı ve Şiirlerinin Tahlili (2000) , Halil Soyuer- Hayatı, Sanatı, Eserleri (2000) , Lale Şairi Abdullah Satoğlu (Hayatı-Sanatı ve Eserleri) , Tahir Kutsi Makal (Hayatı-Sanatı-Eserleri) ,Gülende'nin Beşiği(Halk Ozanı Muharrem Yazıcıoğlu'nun Şiirsel Yolculuğu (2005)

DERGİLER;
-Halen 'Antalya GÜLLÜK' isimli aylık bir derginin sahibi ve yazı işleri müdürü.
http://www.gulceedebiyat.net' de GÜLLÜK e-Dergi'yi her ay yayınlamaktadır.
-'Ceylan Şiir Tahlilleri' isimli aylık bir şiir tahlili ve kitap tanıtımı bülteni yayınlamaktadır.

Mustafa Ceylan kefere yenilikcilerden birisi değil. “Gülce” adı altında gerçek bir şiir akımı başlattı, Bu akımda dostlarımızdan Ekrem Yalbuz, Refika Doğan, Osman Öcal, Harun Yiğit, Ali Gözütok Asuman Soydan Atasayar ve Yusuf Bozan gibi niceleride vardır. Şimdi Ceylan’ın şiirlerinden aşağıya bir tanesini alıyorum. Beraber okuyalım diyorum.
...

YEDİVEREN ŞİİR TÜRÜNE ÖRNEK VERELİM: 
...
'
UNUTMA/YASIN 
...
Kar ayazı geceler, ölüm kusar gündüzler 
Karayazı silinir, gelir elbet, gün; düzler. 

Uyan! Sana derim bak, el ele ver de birleş 
Uyansana kardeşim, kokar ortada bir leş! 

Sil ahını... Hakk'tır bu, onun başına dolar, 
Silahını susturur, beş para etmez Dolar. 

Ok'u saplanır döşe, tahttan krallar düşer 
Oku umut ile, aşk ile, çekilsin dü şer. 

Dikilsin ağzı çağın, îman ipliği beyaz 
Dikilsin göğe Ezan, Bilâl yok, ağabey az 

Kanayan yüreğini duymaz âlem-i beşer 
Kan, ayan-beyan işte, utanmıyor ki be şer! 

Unutmayasın sakın, gökten yağan kurşunu 
Unutma, yasın biter, tut saati, kur şunu! 

Devir geçer gene sen, yalnız kalırsın darda 
Devir kara bahtını, zulüm var iktidarda..... 

Mustafa CEYLAN

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi