ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ali İrşâdi Ceylan gibi bir “CEYLAN”
Ali İrşâdi
Ceylan gibi bir “CEYLAN”

Onunla tanışmamız ne kadar oldu, ne zaman dost olduk, ne zaman arkadaş olduk diye şöyle bir düşündüğüm zaman karşıma bu sorunun yanıtı “Ne zaman İktidar-Muhalif” olduysanız o zaman oldunuz.” diye çıktı.

Onun için söylenecek çok şey var. İnsanın arkasından söylemeye kalkanlar çok şey söylerler ama benim gibi yüzüne karşı söyleyenler için bu iş epeyce zor bir iştir.

(Bir Muhalefet olarak diyorum ki) Öncelikle yanlış bir meslek seçtiğinden bahsetsem herhalde en isabetli sözü söylemiş olurum. (Bunu en yakın arkadaşlar da bilir.) Şöyle bir düşünsenize Makine Mühendisliği ne, edebiyatta -çığır açmak dâhil olmak- üzere bunca emek sahibi olmak ne kadar ilgili olabilir ki? Hem ömür boyunca diploma sahibi olduğun işte hizmet vereceksin hem de edebiyatla bu kadar haşır-neşir olacaksın. Bu demektir ki “Ya maaş aldığın hizmetini tam yapıp edebiyattaki yapmak istediğini ihmal edeceksin ya da edebiyata ağırlık verip işini ihmal edeceksin.”

Bunun başka bir yolu yok diye düşünenlere derim ki: Mustafa Ceylan bu işin her ikisini de tam lâyıkıyla yerine getirmiştir. “Nasıl mı?” derseniz yanıtım “Çift mesai yaparak” olacaktır. Çünkü O her gece aklın almayacağı kadar uzun geceler boyu yüreğindeki edebiyat sevgisini kaleme dökmüş, bunca kitap yayınlamıştır. Bir sayfa yazı için bunca ter döküldüğünü düşünürsek buna ne kadar emek verdiğini takdirlerinize bırakıyorum.

Şunu da söyleyeyim ki eğer O Makine Mühendisi değil de Edebiyatta kariyer sahibi olsaydı şimdi bu konuda ismini duyurmuş olanlar güneş ışığı yanında mum ışığı kadar sönük kalır ve Mustafa Ceylan’ın bir üflemesiyle tarihin tozlu raflarına karışırlardı…

İkinci söyleyeceğime gelince bunca uğraşı içinde sağlığını oldukça ihmal ettiğidir. Ki halen –hem ailesinin hem de bizim bunca uyarılarımızı dikkate almadan- ihmal etmeye devam ettiğidir. İstiyorum ki şöyle sağlam olsun da karşıma çıksın ve ben onu –bir muhalefet olarak- iktidardan indireyim istiyorum. Ve ben bu isteğim için buradan bir kez daha ona çağrı yapıyorum. Dileklerimin ulaştığı herkese selam ve muhabbetlerimle…

Ali İRŞÂDİ

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi