ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ali Rıza Atasoy Kaleminden Ceylan
Ali Rıza Atasoy

ANKARA GARI'NDA BEKLE DEMİŞTİM

-Mustafa Ceylan'a-

Ankara Garı'nda bekle demiştim,
Geleceğim bekle, binbir ümitle.

Bir gece yarısı yada gündüzün,
Kalbimin ucunda bir buruk sızı,
Heybemde bir tutam acı ve hüzün.

Elimde bir demet mor salkım leylak,
Başımın üstünde kar rengi bulut,
Yüzümde tebessüm, saçlarımda ak.

Buğulu camlarda gölge ve ışık
"Üçüncü mevkide garip yolcuyum"
Duygular içimde karıma karışık.

Dilimde o şarkı, o mahur ezgi.
En gerçek hayaller, en güzel düşler
Ufukta masmavi incecik çizgi.

Sarsılmaz bir inanç ve de ahitle,
Ankara Garı'nda bekle demiştim
Geliyorum bekle, binbir ümitle!

(Ankara, 04.01.2016)
Ali Rıza Atasoy
----------------------------------
(*) Sanatta 50. yılı geride bırakan değerli şair Mustafa Ceylan ağabeyimi tebrik ediyorum. Sanat adına, şiir ve edebiyat adına, dostluk adına nice güzel ve mutlu yıllar dileğiyle selamlar, saygılar sunuyorum. /A.R.A

*
Ali Rıza Atasoy
ÜSTAT MUSTAFA CEYLAN

Onu hangi sözcüklerle anlatabilirim, bilmiyorum. Şairin “kelimelerin kifayetsiz olduğunu” söylemesi böylesi durumlar için olsa gerektir. Onu bilenler bilir, bilmeyenler ne bilsin; o ki gerçek bir şiir sevdalısı, gerçek bir edebiyat tutkunu ve gerçek bir sanat dostudur.

Mustafa Ceylan ağabeyim benim için şiir ekspresimizin karizmatik ve delişmen yolcusudur. Her ne kadar bir şiirinde “Üçüncü mevkide garip yolcu” olarak kendini tarif etse de. O ki, şiir ekspresimizin kıvrım kıvrım kıvrılan dolambaçlı yollarında sanat yolculuğuna devam etmektedir her daim. Ki, bu yüzden ben onu buzlu camların ardından; biteviye kaygan raylar üzerine ince ince bir ahenkle serpişen kar tanelerinin raksını seyrederken ve hep “Acıya tütünler sarıyorken” hayal etmişimdir.

Onun daima “Bir tebessüm, bir buse yağar içinden” ve ben onu hiçbir zaman yüzünden eksilmeyen tebessümüyle hatırlarım ve “Cam kırıklarından manzaraya bakışını” hayal ederim. Sanat hayatında 50 yılı geride bırakmak ne demek! Herkese, her faniye nasip olmayan bir özellik ve güzelliktir sanırım. Ben, onun sanat yolculuğunun bundan böylede velut bir şekilde devam edeceğine ve şiirimize, sanatımıza nice güzellikleri katacağına inanıyorum.

Sanırım değerli üstat ağabeyimle en son üç yıl kadar önce Niksar’da karşılaştık. Niksar kalesinde, Erzurumlu Emrah’ın kabri başında ve Cahit Kulebi’nin dolaştığı sokaklarda beraber olduk. Ondan önceki bir tarihte de benim memleketim Çamlıdere’de doğup büyüdüğüm topraklarda ve daha önceleri başka yerlerde başka şehirlerde beraber olduk. Şiirimiz ver sanatımız adına nice güzellikleri paylaştık. Bundan böyle de inşallah bu güzellikleri paylaşmaya devam edeceğimizi ümit ediyorum.

Ve dahi bir gün inşallah; bir Temmuz akşamüzeri Antalya’da Lara plajında kumsala uzanmış, dalgın ve buğulu gözlerle sakin dalgaları ve gurubu seyrederken birden O’nu karşımda görmeyi ümit ve hayal ediyorum. Nice güzel yıllara değerli ağabeyim; yüreğin ve kalemin hiç susmasın.

Ali Rıza ATASOY Dünya Aydınlar ve Yazarlar Derneği Şair-Yazar

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi