ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asuman Soydan Atasayar MUSTAFA CEYLAN HOCAMIZLA NİCE YILLARA GÜLCE
MUSTAFA CEYLAN HOCAMIZLA NİCE YILLARA GÜLCE

Mustafa Ceylan ismi babacan bir yürek ve şiire sevdalanmış bir kalem getirir aklıma. Usta kalemi ile has şiiri arama yolculuğunda samimi mücadele yolcusudur o; takdire şayan bir araştırmacı ve şairdir o.

Mustafa Ceylan hocamla 2009 yılında hasbel kader internet ortamında tanışmıştım. Çıktığım şiir yolculuğumun henüz heceleme döneminde sayılacağım yıllardı ki, onun Gülce Edebiyat Akımı hakkındaki söylemlerinin dikkatimi çekmesi üzerine, önümde kocaman bir ufkun açıldığını hissetmiştim.

Şiir dünyamıza gelen yeni renk ve ahenkti Gülce Edebiyat Akımı. Toplumumuzun acilen ihtiyacı olan hoşgörü, dostluk, kardeşlik, birliktelik, sevgi gibi kucaklayıcı güzellikleri de barındıran ve bunun bir yaşam biçimi olarak kalıcılığını sağlamak amacıyla oluşturulan Gülce Edebiyat Akımı Kurucularını tanıyınca tatlı bir anafora kapılmıştım. Geçmişimize sahip çıkarak ileri atılmanın gelişmenin adresiydiler benim için. Günümüzde aruz vezniyle şiir yok denecek kadar azdır. Geriye kalan hece ve serbest vezinlerle kısır bir döngü içinde şiir yazılmaktaydı. Temeli, hece-aruz ve serbest vezinlerden oluşturulan bu yeni akımda yeni yeni tarz ve tekniklerle Türk şiirinin daha geliştirmeye yönelik bir adımdı bu.

İlk gülce çalışmamda gördümki ; adı “buluşma” olan gülce nazım biçiminin, hece ve serbest dizelerin bir araya gelerek uyum içinde uzlaşması yepyeni bir nefesti Türk Şairleri için gerçekten. İlk olarak tüm şairlerin denemesi gereken “buluşma” biçimiyle yazmıştım birkaç şiir. Gelişmenin, genişlemenin, ilerlemenin, tekâmül etmenin kapısını çaldığıma inanmıştım ta başından. Bunun ardından 19 tür gülce nazım şekillerinin bazılarını deneyerek içimdeki duyguların daha rahat aktığını gördüm. Her konuya uygun şekiller bulmak ve dizelere aktarmak mümkündü.

Bu çalışmalarımın akabinde Sayın Mustafa Ceylan Hocam, bana, 2010 yılı projelerinden biri olan ‘kahraman ve öncü kadınlarımız’ın destanlarını yazmamı teklif ettiğinde hem müthiş bir onur duymuş hem de altından kalkamayacağım bir yükün altında hissetmiştim kendimi…nereden bulacaktım bir kitap olacak kadar kahraman ve öncü kadını?

Sözümün başında dedim ya, onun babacanlığından güç alarak kabul etmiştim bu değerli projeyi.. Çalışmalarıma aydınlatıcı yorumlarıyla destek verdikçe kendime güvenim arttı. Bir yıl boyunca mesleklerinin öncüsü ve kurtuluş savaşı kahramanı olan kadınlarımızı araştırarak onların hayatlarını gülce tarzıyla şiirlere döktüm . Böylece edebiyat dünyasında belki de bir ilke imza atarak “kahraman ve öncü kadınlarımız”ı konu alan “Zirvede Gül Yağmuru “isimli kitabımı oluşturdum onun vesilesi ve manevi destekleri ile.

Gülce Edebiyat Akımının sesini duyurabilmek için birkaç kez Antalya’da başına topladı şairler topluluğunu. Onun canhıraş çalışmalar yapışına şahit olduğumda inanç ve azmine gıpta etmiştim. Gülce yeni bir akım olduğu için her şair tarafından hemen kabul görmedi elbette. Yer yer haksız saldırılara da hedef oldu. Ama zaman onu haklı çıkaracaktı ve çıkardı da.

50.Sanat yılında değerli hocamız için yazı kaleme almam istendiğinde tıpkı kahraman kadınlarımızdaki gibi onun hakkı olan cümleleri bulmakta zorlandığımı ifade etmek isterim. Kendisini canı gönülden kutluyor sağlıklı ve başarılı tüm güzellikleri içinde barındıran nice yıllar diliyorum ailesi ve kalemiyle birlikte. Gülce Akımına verdiği emeklerin katmer katmer gül açması temennisiyle saygılar sunuyorum..

21.12.2015 istanbul
Asuman Soydan Atasayar

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi