ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Müdürüm Ceylan İsmail DEMİREL
Müdürüm Ceylan
İsmail DEMİREL

Yenimahalle Belediyesi' nin sayfasına bir yazı yazdım "eski günler" diye , Belediyenin ilk Bakım Onarım Müdürü olan Mustafa CEYLAN'dan ve gerçekleştirdiğimiz üstün başarılardan da bahsettim.  Sayın Fethi Yaşar' a da unutulmaz mühendis Ceylan'dan bahsetdim. Arada bir eski çalışanlar bir araya geliyor ve müdürümüz Mustafa Ceylan'ı yâd ediyoruz, o gece gündüz çalışmalarımızı...

Ey doslar !... Eski günlerdeki karla mucademiz geldi gözlerimin önüne... Sene 1985 Ankara-Yenimahalle Belediyesinin imkânları yok, ne arac bakımından, ne ekipman bakımından... Büyük şehir yasası ile ilçe Belediyeleri yeni kurulmuş, kurulmakta... Yeni Mahalle Belediyesi'nin makina ikmal müdürlüğünün bizim gibi özverili işçileri ve başımızdaki müdürü sayın Mustafa Ceylan evlerine gitmiyerek, 2-3 gün, geceli gündüzlü çalışıyoruz...O günleri hatırlayanlar bilir, ısınmak için para toplayarak helva alırdık...  1985 kışını bilenler iyi bilir, ucan kuşlar donmuştu, belediyenin araç zenciri dahi yoktu... Eski zincirleri kaynatarak, toplayarak araçların kaymasını sağlardık... Fazla  mesai almazdık... Evimize gitmezdik, ama işimizi en güzel yapmanın gayreti içerisindeydik... Müdürümüz Ceylan gecenin bir yerinde üşümeyelim diye pekmez bulup getirmişti, unutamam o günleri. Millet evlerinde uyuklarken biz sabahlara kadar karla mücadele eder, yolları açardık.

Belediye yeni kurulmuş, tamirhanesi yok. Derme çatma binaların yanlarını briketlerle örüp tamir üniteleri yapıyorduk. Motor atölyesi, ön düzen, lastikhane, kaynak atölyesi vb. Makina Mühendisi müdürümüz Mustafa Ceylan, bizimle beraber, hep yanı başımızda, bir arkadaş gibiydi. Onun destek ve teşvikiyle çok kısa zamanda kurmuştuk bakım onarım tesislerini...

Bazı üniteler kurduk ki, çoğu belediyede yoktu. Akü üretim merkezi kurduk. Benzin istasyonu kurduk. Hek parçaları değerlendirme birimi kurduk. Kendi parçamızı kendimiz üretmeye başladık...

Ulus Gazetesi' nin yazdığı  şuydu  "belediye işcisine imkan verilsin,  uzaya uydu fırlatır" manşet buydu...
Şentepe, Ostim ve öteki mahallelerde kayaları delip yol açıyorduk. Bir keresinde "savyem" cöp arabası yanmıştı da müdürümüz gece atölyede sıgarayı yasak etmişti... Unutulur mu bunlar?
Wıllıs marka hurda bir jeepin önüne ve arkasına bir sürü icadlarla eklentiler yapıp, bir jeep ile 8-9 çeşit görev yapmaya-yaptırtmaya çalıştı müdürüm Ceylan. CEYLANMAK adını verdiğimiz icadımızla jeepimiz ile "kar küreme, ot biçme, bordür taşı üretme, bordür taşı döşeme, 8. kattaki bir daireye su basma, o dairede sıva yapma, boyama yapma" gibi bir çok görevler yapıyordu ve bu icadı müdürüm Ceylan ve bizler el ele-kafa kafaya vererek yapmışltık. Hattâ ODTÜ den hocalarla bir çok öğrenci gelip tez çalışması yapmışlardı. Bunu da unutmuyorum, unutamam...

Müdürüm Mustafa Ceylan'ı tanıdığım güne gelince, o günü de unutmuş değilim.

Benim dayım vardı, müdürümün iyi tanıdığın Mustafa Yüksel... Belediyenin açtığı imtihanı kazanmıştım, personel müdürü Suat Gültekin'in yanına gönderdiler.  O da beni Bakım Onarım Müdürlüğüne,müdürümün yanına kaynakcı olarak gönderdi.  Belediyeler yeni dağılmış  büyükşehirden kalma 2 ton 1,5 mm dkp sac var... Müdürüm Ceylan   "torpilin kim?" diye beni sertce uyardı.  Ben de Suat Gültekin diye cevapladım. Müdürüm Ceylan, büyükşehirden kalan sacları cekmem için Musa Balaban' la beni görevlendirdi. Saclar yağlı, üzerimde takım elbise var... Öyle komikti ki o sacları takım elbiseyle cekmemiz...

Cebindeki bir bohça parasını, maaşından arta kalanı, neyi varsa çalışanlarla paylaşan bir müdürdü Ceylan müdürüm. Belediye parkasının altında, gece hangi saat olursa olsun, cebindeki son kuruşu bile işçilerle paylaşırdı.
Mühendis, şair, iyi bir yönetici ve çok iyi bir arkadaştı müdürüm Ceylan....
Nice uzun  senelere inşallah....

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi