ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BİR EDEBİYAT ve SANAT SEVDALISI: MUSTAFA CEYLAN Mehmet Nuri PARMAKSIZ
#1
BİR EDEBİYAT ve SANAT SEVDALISI: MUSTAFA CEYLAN
Mehmet Nuri PARMAKSIZ
 
 
Yetenek doğuştan gelen bir özellik lakin yetenek ayrıca geliştirilebilir de bir istidat. Bazı edebiyat ve sanat adamları sadece yeteneklerini kullanır, onlarda araştırmacı özelliği çoğu defa göremeyiz. Mustafa Ceylan ise hem yetenekli bir şair, hem basiretli bir nasir, hem de iyi bir araştırmacıdır.
 
Onunla tanışıklığımız uzun yıllar öncesine dayanır lakin onunla gönül tanışıklığımız kâlû belâdan başlar. Neden kâlû belâ derseniz size cevabım hasretin başladığı yerin orası olduğunu düşündüğüm için derim. Nedir bu hasret derseniz, onun sanatı harlandıran, yoğuran ve kemale erdiren bir özlem olduğunu ve de bu hasret ve ateşin Mustafa Ceylan’da da olduğunu söyleyebilirim ancak.
 
Durmayan, yorulmayan, ürettikçe coşan bir nehirdir Mustafa Ceylan. Bazen çekilmezdir, bazen suskun lakin özünde hem iyi bir insan hem de mülayimdir Mustafa Ceylan. İlim için, sanat için dağlar aşar; yolları büyütmez bir araştırma yazısı, bir kitap için zamanı ve emeği yollara serer Mustafa Ceylan.Onun için menzil varılacak yerdir, yakınmış uzakmış fark etmez yeter ki varılacak bir hedef olsun. Geceleri kalemiyle, kelamıyla bir kandil gibi ışıtır; bir kitabı bitirdi mi ondan neşelisini bulamazsınız lakin biraz tez canlı, biraz da sabırsızdır bazen, lakin kokusunu aldığı eserin peşini bırakmaz, çıktığı yoldan dönmez Mustafa Ceylan.
 
            50 yıl olmuş sanat yolunda arşınladığı zaman, nice esere imza atmış, nice söze can vermiş kalemiyle Mustafa Ceylan. Düzyazıyı, araştırmaları sevse de şiiri kendine sultan ettiğini her kelamında söylemiş; güzel bir şiire imza attı mı keyfimize keyif eklemiştir Mustafa Ceylan.
 
            Ne yazsam da onu anlatsam diye çok düşündüm. Şair mi desem ona, nasir mi? Radyocu mu desem ona gazeteci mi? Araştırmacı mı desem ona, akademisyen mi? Gülceci mi desem ona gül bahçesi mi? Bilemedim işte… Lakin bildiğim o ki o bir edebiyat ve sanat sevdalısı. O edebî kıskançlık nedir bilmeyen, veren verdikçe büyüyen coşkun bir yürek. Arkasında yetiştirdiği öğrencileri, arkasında dostları var. Arkasında ders aldığı Hocaları var, arkasında Mustafa Ceylan’ı sevenler var. Bir ocak aslında Mustafa Ceylan, etrafını ışıtan, ısıtan ve özgünlüğü kendine bayrak edinen bir ocak. Borçlu değil Mustafa Ceylan, hep alacaklı. Sanat için terleyen, eser için titreyen bir kalp Mustafa Ceylan.
 
            Nice 50, nice on yıllara sevgili Dost. Sen yaz ki biz okuyalım, sen araştır ki biz coşalım, sen üret ki biz sevinelim. Ömrün hayırlısı, ömrün bereketlisi güzel. Senin ömrün hem hayırlı, hem bereketli olsun. Tebriklerimi daha yazmadığın ve inşallah yazacağın eserler için sunuyorum, üret ki kalemin sivrilsin, sen yaz ki zaman sanatında erisin…
 
            Sanatının 50. Yılını kutlarım sevgili Dost, sana selamım bakidir…
                                                                                  Mehmet Nuri PARMAKSIZ
İLESAM Genel Başkanı
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi