ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fedai Bircan-Ayaklı kütüphane
Fedai Bircan (Heykeltıraş)

Harun Yiğit kardeşim, Mustafa Ceylan’ın 50. Sanat yılında Ceylan hoca ile ilgili bir şeyler yazmamı istedi.  Ne söyleyeceğimi düşünürken iki yıllık tanışmamızı gözden geçirmeye çalıştım. Benim gibi taşları yontarak heykel ortaya çıkartan heykeltıraş, edebiyat ile uğraşan bir duayen Mustafa Ceylan için ne söyleyebilirdim. Bu benim açımdan elbette zordu.

Mustafa Ceylan,  ayaklı kütüphane gibi. Herhangi bir konudan söz ederken uzun uzun konuşmalar, hem de kelimeleri eğip bükmeden kitaba veya notlara bakmadan konuşmaları beni çok etkilemiş ve gözümde devleşmişti. Mustafa abi, günlük hayatında özellikle yakınında bulunan dostlarına ince dokunuşlar yaparak onlara taşlayarak hicvetmesi, O’nun sadece ciddi bir edebiyat insanının yanı sıra dostlarının gönlünü hoş tutabilen birisi olarak da görmeme neden oldu.

Benim siyasi görüşümün farkına vardı ki, bir gün; “Tanrı bile milliyetçidir” dedi. Önce bu cümlesine çok güldüm ama daha sonra bende etki yaptı ve asla unutmadım. Daha sonra araştırdım neden bu cümleyi kurdu diye. Sanırım bir hadisi işaret ediyordu. Ya da ben öyle algıladım. “Aslını inkâr eden bizden değildir” sözünde gizli olsa gerek.

Mustafa Ceylan, zahiri ilimlere sahip olduğu kadar batini ilimlere de hâkimdi.
Ceylan abi ceylan yürekli dost. 50. Sanat yılını yürekten kutlar nice uzun ömür ve sanat yılları dilerim.

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi