ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Halil Avcı YAŞIYORUM, MUTLUYUM…
Halil Avcı
YAŞIYORUM, MUTLUYUM…

2009 Aralık ayında öğleyin işyerimde göğsüm ağrımaya başladı ve 2 saat geçmesine karşın hiç hafiflemedi, soğuktan üşütüp nezle olduğumu düşündüm. Ağrı kesici yazdırmak için Arkadaşımla A:Ü Tıp Fakültesi acil servisine gittik. Doktorlar ve yardımcıları ilaç verip durmaksızın  tahliller yaptırıyorlar ,”akşam oldu, lütfen bırakın, işyerimin kapısı  açık kalmıştı kapatmaya gideyim” deyince yanımdaki arkadaşım Ben yaparım diyerek gitti. Beni bir başka  bölüme aldılar. 3 gün geceli gündüzlü en çok özen gösterilen tahlil yapılan ilaç verilen misafir oldum. Sağ olsun Eşim de hiç uyumadan bana yoldaşlık yaptı. Nihayet 4. gün “ anjiyo bölümü”ne götürüldüm. Herkes 10 dakikada gülerek çıkıyordu. Sıra bana geldi, sağ kasığımdaki damarıma girildi, karşımdaki ekranda ince aleti ve ucundaki yuvarlak siteni görüyorum. Nihayet  100  dakika sonra Prof. İbrahim Demir Bey,” oh  şükür sitenti taktık dedi ve kalbe giden damarın %99 kapalı idi açıldı, dosyanı incelediğimde sigarayı 6ay önce bıraktığını gördüm. Eğer içmeye devam etseydin sanırım burada olmazdın “diye ekledi. Beni taşıyan personel ve doktor “diğer kalp damarlarını ve %99 kapalı bir diğer damarını 3 gün boyunca ilaçla açtık , çok şanslısın, geldiğinde kalp krizi geçiriyordun” dedi. Ben ise durmadan eli-kolu bağlı, yumruk yiyip nakavt olan zavallı boksör gibi boş boş bakıyor, sessizce seyrediyordum. Odama çıkarıldıktan uzunca bir süre sonra ayılmaya ve çevremi algılayıp tepki vermeye başladım: Ben  sigarayı bırakamadım tedavi oldum diye düşündüm, aklıma Can dostum Mustafa Ceylan geldi, sanki gülümsedi …

Ben günde 2 paket sigara içiyordum. Ceylan ise nikotin oranı en yüksek  sigaradan nezle-grip olduğunda  4 paket , diğer zaman 8 paket içiyor ama bırakamıyordu. Bana arkamdan komünist, Ceylan’a faşist deniyordu. Hemen hemen her akşam üstü alçak tavanlı işyerimde sigaralarımızı tüttürüyorduk. Sohbetimize diğer arkadaşlarımız da katılınca tadından yenmez oluyordu…

Bir gün Ceylan  kapıya kadar geldi ama içeri girmeden bana “utanmaz adam sigara içmeye devam ediyorsun, sen 3.sınıf bir yaratıksın” dedi ve çekip gitti. Arkasından koşup  bağırdım ”gel, şaka yapma sana 2 bira+ 2 paket sigara ısmarlayacağım" dedim ama gelmedi. Her gün  aynı filmi seyrediyordum. Arkasından “vatan haini gel buraya!!!”  diye bağırıyorum, ama beni dinleyen yok…

Nihayet bir gün ışıkları söndürüp kapıya geldim. Kuş tuzağa düştü, kanatlarından tuttum. Oturduk konuşmaya başladık… Tedavi olduğunu ve sigaradan kurtulduğunu samimiyetle söyledi. İnanmadım. Çünkü 40 yıllık tiryakiliğimin son 20 yılında en az yüz kez denedim ama başaramadım. Buluğ çağımızda yaşıtlarımızla birlikte adam olmanın tek yolunun sigara içmekten geçtiğine inanmış; kaçak kaçak,  aksıra tıksıra içmeye çalışırdık.” Başlayan bizsek bırakan da biz oluruz” diye birbirimizi ikna derdik. Meğer kazın ayağı öyle değilmiş. Çaresiz, tarif ettiği yere gittim. İşlemler 1-2 saat sürdü. Daha sonra hiç sigara içmeye gerek görmedim.

Evet, şu an yaşıyorsam  Mustafa  Ceylan Kardeşimin katkısı var. Allah Razı olsun…Benim kurtulduğumu gören en az 60 arkadaşım da bana ve Ceylan’a dua ediyor…Ben torunlarımla güreş atıyorum…

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi