ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İbrahim SAĞIR BENİM GÖZÜMDE MUSTAF CEYLAN
İbrahim SAĞIR
BENİM GÖZÜMDE MUSTAF CEYLAN

Söze nereden gireyim, nasıl başlayayım, Mustafa Ceylan’ı şairlik yönüyle mi ele alayım, araştırmacılık yönüyle mi anlatayım bilemiyorum. Bismillah ya Allah diye hele bir başlayalım da sonrası Allah kerim mi diyelim.

Mustafa Ceylan, edebiyatımızın her alanında eserler veren çok ama çok yönlü bir yazar. Hangi yönünü anlatsam öteki yönü eksik kalır. Eh öyleyse ne yapmalıyım bu tereddütlerimi nasıl aşmalıyım. Çağımızın yetiştirdiği müstesna değerlerimizden biri olarak Onu ben anlatamam ama eksiği ile kusuru ile bir şeyler söylemek te boynumuzun borcu deyip girelim söze.

Mustafa Ceylan, sıradan bir şair değil, sıradan bir araştırmacı değil, sıradan bir yazar değil her sahada maharetle at koşturan bir edebiyat adamı.

Neden sıradan değil önce bu ibareyi açıklığa kavuşturalım, diğer sahalara da gireriz inşallah. 
   Sıradan bir şair değil çünkü şuurdan şiire ulaşmanın yollarını arayan, şiir üzerinde derin bilgisi olan, şiir üzerinde devamlı düşünen bir şair de ondan.
   Çağımızın, Dadaizm akınının etkisinde kalan ne yaptığını bilmeyen şaşkın şairlerinden biri değil de ondan.   
   Geçmişten gelen muhteşem şiir mirasımızın farkında bir şair ve bu farkındalık sebebi ile de geçmiş zengin şiir hazinesinden faydalanarak çağımızdaki şiir tarzımıza, şiir estetiğimize, şiir edamıza ve şiir sedamıza yenilikler getirmenin gayret ve çilesini omzuna yüklenen bir şair de ondan.

Son dönem Osmanlı Münevverleri gibi ve ondan sonra devam eden kendimizi küçük görme sarmalına mahkûm olmak mecburiyetinde olmadığının idrakinde,  köklerine sıkı sıkı bağlı millî ve bize ait her güzelliğin sevdalısı da ondan.

Şiirimize yeni bir eda, yeni bir tavır, yeni bir ses, yeni bir estetik anlayışını hâkim kılmak için çağımız şiirine damgasını vuracağına inandığım “GÜLCE”  yerli şiir akımını başlatmıştır.

“Gülce, Yeniçağın yeni edebiyat akımı.” adı altında ( Gülce Nedir. Gülce Ne değildir. Kurucular Beyanı.) Noter tasdikli olarak örnek şiirlerle beraber Türk Edebiyat dünyasına duyurmuştur.  Arzu edenler bu duyuruyu internet ortamından “Gülce edebiyat Özel sayı Tuğra Yıl-1Sayı-1 Nisan-2015 bulup okuyabilirler.

Mustafa ceylan öyle bir şair ki  “Bir ömür şiir.” ifadesinden de anlaşılacağı üzere ömrünü şiir adamış bir şair. Haydi, lafı genelleştirelim Ömrünü Türk Edebiyatına adamış bir şair, yazar ve araştırmacı. Benim gıpta ettiğim ve takdir ettiğim en önemli yönü edebiyatın her alanında eserler ortaya koymayı başarmasıdır.

Kültür dağarcığı tıka basa dolu, Türk şiirinin geçmişini, bugününü tahlil ederek çağımız insanına yeni ufuklar açmak, Türk şiirini geleceğe daha sağlıklı taşımak için fikir yoran, çareler düşünen ve kendini bu davaya adamış, şiirin bütün vezinlerini ustalıkla kullanan müstesna bir şiir alperenidir de ondan.

Allah’ın bazı kullarını üstün yeteneklerle donatarak gönderdiğini Mustafa Ceylana bakınca daha net ve daha iyi anlıyor insan. Kendine güveni, inandığı davayı savunmadaki cesareti, azmi, sebatı ve vefası Onda yıkılmaz, bükülmez bir karakter halinde tecelli etmiştir.

Zamanımızda böyle dava insanları çok az yetişmektedir ki; Mustafa Ceylan işte o az yetişen güzel insanların en önde gelenidir.

Mustafa Ceylan’ın şiiri nasıldır, nicedir onu anlatmak benim işim değil. Şiir kitaplarını okuyanlar kendileri karar versin.

Kitapları nelerdir, kaç adettir: Üst üste koysanız boyunu aşar diyeyim varın siz karar verin.

Mevzuları mı? Destanlar, Menkıbeler, Efsaneler, Güldesteler, Tahliller, Folklor araştırmaları, şiir yolculukları velhasıl ne ararsanız var.

Türklüğün, Türkçenin, Türk Edebiyatının, Türk Şiirinin zamanımızda ki bilge savunucusu, samimi aşığı ve yaşadığı bu çağın ışık insanı. Yaptığınız hizmetler unutulmayacak, yazdığınız şiirleriniz, meydana getirdiğiniz eserleriniz unutulmayacak, sevdalısı olduğunuz bu yüce Türk Milleti’nin vicdanında, hafızasında hak ettiği yeri alacaktır.

Mustafa Ceylan; Yükün ağır, yükün kutsal. Daha bu milletin edebiyatına çok önemli ve değerli eserler vereceğinize inancımla sizi canı gönülden kutlarım.  Allah başarılı çalışmalarınızda yardımcınız olsun sağlık ve huzur ile ömrünüzü bereketli kılsın.

İbrahim Sağır

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi