ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sanatçının Ölümü ve Biz
Sanatçının Ölümü ve Biz 
25/01/2008, 03:48
Mustafa Ceylan 

Hafta sonu yeğenim Nizam Ceylan’ın vefat haberiyle sarsılmış, üzüntümden ne yapacağımı bilmez durumdaydım. Bu gece, internette gezinti yapan radyo program yapımcısı arkadaşım Oğuz Cevher’ den acı bir haber daha aldım. Türkülerin beyefendi sanatçısı Cavit Karabey’in vefat haberini de alınca, acım iyice derine indi. 

Sanatçı, türkü yürekli dostum Cavit Karabey’in vefat haberini “Yozgat Havadis.com” aynen şöyle vermişti:

“Şarkıcı Cavit Karabey, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde bir otel odasında ölü bulundu.

12.Ocak.2008

Karabey'in eşi: Eşimin sağlık durumu çok iyiydi 
Viranşehir ilçesinde otel odasında ölü bulunan sanatçı Cavit Karabey'ın eşi, 12 gün önce evden ayrılan Cavit Karabey'in herhangi bir sağlık probleminin bulunmadığını söyledi.
Karabey'in ölümü eşi Suna, oğlu Burak ve diğer yakınlarını yasa boğdu. Eşinin başında feryat eden 4 çocuk annesi Suna Karabey, "Türkü söyleyip, bize para getirecekti. Ne oldu sana böyle, aslanım benim" deyip, baygınlık geçirdi. 

Eşiyle 25 yıllık evli olduğunu ifade eden Suna Karabey, Güneydoğu'daki yılbaşı konser programları için 12 gün önce evden ayrılan Cavit Karabey'in herhangi bir sağlık probleminin bulunmadığını söyledi. 

"Allah'a ısmarladık. Çocuklara iyi bak" tembihinde bulunan kocasının sapasağlam olduğunu vurgulayan Suna Karabey, "Hiçbir şeyi yoktu. Otel odasında öldüğü söyleniyor. Nedenini bilmiyorum. O beni, ben onu çok seviyordum. Sesiyle dünyaya şan verdi. Çok mutluyduk. İnanamıyorum." dedi. 

Diyarbakır'da da konser veren arabesk sanatçısı Cavit Karabey ile sürekli telefonda görüştüğünü anlatan acılı eş, "Kocamın morali yerindeydi. Kalp de dahil hiç bir sorunuyla bugüne kadar karşılaşmadık. Nasıl oldu, bilmiyorum." şeklinde konuştu. 

14 yaşındaki oğlu Burak'da babasından 3 günden buyana haber almadıklarını bildirdi. Akrabası Selami Ilgın'da Viranşehir'de bir ototelde ölü bulunan Cavit Karabey'in acı haberiyle yıkıldıklarını aktardı. 

Kalp krizi geçirdiği tahmin edilen Karabey' in kesin ölüm nedeni otopsi raporuyla belirlenecek. 

Ünlü sanatçı, daha sonra cenaze aracına konularak Ankara'ya götürüldü. Karabey, burada kılınacak cenaze namazının ardında Karşıkaya Mezarlığı'nda defnedilecek. 

Halk müziğiyle arabeski birleştirerek kendisine has bir tür oluşturan Karabey'in yaklaşık 20 kaseti bulunuyor. Özellikle 1990'lı yıllarda şarkıları her yerde dinlenen Karabey'in ölümü kasetçileri de üzdü. 

Kaset satışı yapan Kerim Erdem, Cavit Karabey'in çok güçlü bir sese sahip olduğunu belirterek, "Bir dönem şarkı, türküleri dilden dile dolaşıyordu. Allah rahmet eylesin. Çok üzüldüm." diye konuştu.”

**

Cavit Karabey, bir dönem Antalya’ da bulunmuştu. Radyo Sonix isimli yerel radyoda, birlikte çok geceler sabahladık. Şimdi gözümün önünde, sazıyla… O güzel sesi,sazına bağlılığı ve devamlı şık giyimini bütünleyen beyefendi kişiliği… Benim “Bankamatik Kız” şiirimi on beş gün sabahlara kadar çalışarak bestelediği geceler hepsi hepsi taptaze daha…

Aç kalırdı, ama kimseye boyun eğmezdi. Dürüstlükten ve doğruluktan hiç şaşmazdı. Güler yüzü ve insanlara hoş görülü yaklaşımıyla, kibar, saygın, beyefendi bir sanatçıydı. “Vay be !” isimli o ünlü eserini dinlemekten hoşlandığım için, bana o nu seslendirmekten de çok mutlu olurdu. 

**
Bizim ülkemizde nedense hep böyle oluyor. Biz, sanatçımıza sağlığında pek değer vermiyoruz. Sağlığında, her türlü eziyet, zulümü görüyor sanatçılarımız. Onlara sahip çıkmıyoruz. Sosyal güvenceleri yok. Hastalansalar hastaneye gidemezler. Çoluk çocukları perişanları oynar da, kimse farkına bile varmaz. Ağlar, içten içe yanar, kavrulur sanatçımız da, sesiyle, duruşuyla bir abide olarak yücelmeye devam eder sahnede. Kendi dertlerini sahnesine yansıtmaz.

Telif hakları konusunu bile rayına oturtamadık. Sanatçımıza sahip çıkmıyoruz.

Ancak, onları kaybettikten sonra kahramanlaştırıyoruz.

**

Sanatçıyı bizler, asıl sağlığında öldürüyoruz.
Ne acı!

**

Mekanın Cennet olsun can kardeşim Cavit Karabey…
Türkülerin yadigar kaldı bize, seni unutmayacağım…

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi