ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prof. Dr. İSA KAYACAN' IN GÜLCE HAKKINDAKİ YAZDIKLARI
25/07/2013, 01:59

"Yeni Edebiyat Akımı Gülceci’lerden

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Merkezi Antalya’da bulunan yeni Edebiyat Akımı Gülce’nin kurucusu ve genel koordinatörü Mustafa Ceylan öncülüğünde yürütülmekte olan Gülce Edebiyat Akımı çalışmalarının epey mesafe aldığını, çalışma, araştırma ve yayınlarıyla dikkat çekmeye, gelecek için ümit vermeye başladığını kaydedelim öncelikle. 

Yeni edebiyat Akımı Gülceci’lerin, “Gülce” hakkındaki görüşlerinden isimleri itibariyle bazı nakletmeler yapmak istiyorum aşağıda efendim: 

1-Gülce kelimesi; güle benzeyen, gül gibi, küçük gül, gülsaflığının, güzelliğini, aşkın, barışın, sevginin, özlemin, Anadolu’nun, Peygamberimizin simgesidir. 

Gül; çeşitli renkleriyle, ince ve narin yapraklarıyla, dikenli dalıyla sadece bir bitki olarak değil, asırlarca Türk Edebiyatı’nın ve şairlerinin ruh ve yürek dili olmuştur (Mustafa Ceylan)

2-En son Garip üçlüsü, ikinci yeni ve Mavi’yi gördü Türk şiiri. O zamandan bu güne nerdeyse bir asır zaman geçecek. (Mustafa Ceylan)

3-Biz Gülce’nin nazım türlerini ortaya atarak, şairlere yol açtık. İşimiz bitmedi daha. Şimdi sırada dilimizi, içerisine dayalı ya da zorla sokulan yabancı dillerin boyunduruğundan söküp, Anadolu’da Türkçe teknesinde yoğurmak gibi çetin bir görevimiz vardır (Harun Yiğit)

4-Köklerini tarihimizin derinliklerinde bulan ve buram buram Anadolu kokan, edebiyatın şiir dalında önemli eserler vermiş ve diğer dallarında da eserler vermeyi hedefleri arasına koymuş bir Gülce (Osman Öcal)

5-Şiirin ana unsurunu, altın yüzüğün, elmas taşını çepe çevre ve diş diş kavraması gibi, en yüksek his kutbu tarafından perçinlenmiş en yüksek fikir kutbu diye özetleyebiliriz (Ali Gözütok)

6-Kısır bir döngü içinde yıllardır iki tür nazım biçimiyle dönüp duran şiir alemimize yeni bir rengi, tatlı bir ahengin katıldığını fark etmiştim. İlk gülce çalışmamda “aman ne hoş bir şey” dediğimi hatırlıyorum (Asuman Soydan Atasayar)

7-Şiirine yakışan ve yeten bir sanatı isteyen Gülce, onu boğmayan ve gereksiz süfli eklenti, sanatsal öğe ve imgelerle dokumayan şiir halısını gökkuşağı renkleriyle dokumak isteyen bir edebi topluluğun adıdır (Refika Doğan)

8-Gülce, kelimelerin Anadolu kokulu efsunkâr ikliminden evrenselliğe doğru akan bir şiir çağlayanıdır. Gülce, geleneksel Türk Hece Şiirinden hız ve ilham almakta, hece şiirimize yeni nefes alanları önermektedir (Sabit İnce)

Gülce’nin Aruz veznine karşı olmadığını görüyoruz. Gülce, Aruz vezninin tarihimizdeki Divan Edebiyatının bize kazandırdığı, kökleri Arap ve Fars edebiyatına dayalı bir vezin olduğuna inanıyor."

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi