ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mehmet SÖKMEN-Türk Edebiyatının duayeni
#1
Mehmet SÖKMEN

 
            Mesleki kariyeri Makine Mühendisidir, Mustafa Ceylan'ın. Vatandaş Osman “Harun Yiğit” dostum sayesinde yollarımız ilk kesiştiğinde, Mustafa Ceylan'ı araştırmacı yazar ve şair olarak tanıdım. Birbirimize öyle bir yapıştık ki, halen de yapışık siyam ikizleri gibiyiz. Türk Edebiyatının duayeni üstadımı hiç bırakmadım, her daim görsel belgeselini yaparak peşinde oldum. Derste, doğada, söyleşide ve her yerde.
 
            Ve tüm emeklerime değdi elbet! Çünkü bitmeyen sonsuz bir araştırma ruhuna, en ufak bir bilgi kırıntısından yola çıkarak bilinmezleri gün ışığına çıkaran yeteneğe sahiptir Mustafa Ceylan. Bu sonsuz dağarcığın ne kadarını gelecek nesillere sunabiliyorsam kendimi iyi bir hizmet yapmış sayacağım.
 
            Ben, doğanın ruhunun senfonisini yaparım, Ceylan üstat ise şiirin ruhuna giden yolda hala "ölümsüz ve kalıcı şiiri bulamadım" diye dertlenip duruyor. Rüyalarında bile "ömrümün sonuna dek o sevdaya koşacağım" diye sayıklıyor Büyük üstat Mustafa Ceylan.
 
            Doğacı ve edebiyatçı ikilisi bir araya gelince hiç boş dururlar mı? Mustafa Ceylan'ın doğada anlamını bulan ve doğa ile özdeş olan şiirlerini doğa da kayda almak ve gelecek nesillere aktarmak, dağarcık denizinden olabildiğince yararlanmak, kıssadan hisse kapmak doğa aşığı Mehmet SÖKMEN için sınırsız bir ayrıcalıktır.
 
            Doğada şiirlerini seslendirirken; Doğanın türküsü yankılanır durur hep... Kimi zaman, çevresindeki ağaçların yaprakları dökülmeden önce sarıdan çok kızıla ve kırmızıya dönüyor, kimi zaman da rüzgârla karaçamların valsı, toprakla mantarların işbirliği elveda diyor mevsimlere... Sevgi ve sevda dolu şiirlerinde rüzgârın senfonisinde ölümsüz şiirin arayışı işitilip, doğanın renklerinde sevdaya koşmak hissediliyor.
 
            Mustafa Ceylan ile farklı dünya görüşlerimiz birlikteliğimizi hiç bozamadı, hatta bu yüzden benimle bağlarını kesen sözde dostlarım da oldu. Nasıl olur da bir faşist ile dost olursun dediler. Oysa bir edebiyat ve şiir sevdalısı Mustafa Ceylan değil bir faşist olmak, bir karınca bile öldüremez.
 
            Doğada, antik kentlerde birlikte gezdik imparator meclisleri kurduk, bağırdık, çağırdık, sesimiz yankılandı. Ağaç ile, börtü böcek ile uçan kuşla konuştu. Kimisi selama durdu, kimisi şakıyarak, kimisi de zıplayarak cevap verdi, Mustafa Ceylan'a. Çünkü eserlerinde, bilinmeyenleri bilinir hale getirmek vardır. Mevsimler konuşur, hele Hazan mevsimi çok daha anlam ifade eder şiirlerinde, yazılarında.
 
            Ekşili Gölünde şiir okurken; meşelerin yaprakları akşam güneşinin önüne geçmiş, aldığı ışıkla altın sarısına boyanmış rengini gözlerimize yansıtıyor. Suyun rengi sürekli değişiyor, bakış açısına göre, gök mavisinin haki mavisine, meşelerin kahverengi tonuna, gün batımına yakın sayısız renkleri şiirleriyle kulaklarımın duyduğu en nadide nağmelerdi.
 
            Doğanın kalbini kendisine mesken edinen Mehmet SÖKMEN diyor ki; Mustafa Ceylan'ı anlatmaya sözcükler yetmez. Anlamak, tanımak, dağarcık okyanusunda yüzmek için, Ceylan üstadla zaman geçirmek, birlikte gezmek ve yaşamak gerek.
 
            Doğa anadan; Mustafa CEYLAN üstadım için istekte bulundum:
 
Doğa Mustafa Ceylan'ı korusun ve kollasın. Yeni şiirler ve yazılar yazması için ilham kaynaklığı yapsın. Doğanın tüm çiçekleriyle parfümlensin, şelalelerinde yıkansın ve zinde olsun.
            Doğa ana isteklerimi kabul etmiştir.
                                                                                                         
Mehmet Sökmen Tv - Video Prodüksiyon
Görsel Programcı ve yönetmen
 
www.youtube.com/mehmetsokmen1
www.mehmetsokmen.tv
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi