ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6-Əliabbas (Müznib)
#1
6liabbas (Müznib)

 MUSTAFA CEYLAN / ÖLDÜRÜLEN ŞAİRLER-CİLT-2-Sayfa:287-289
 
Denizleri gökyüzüne kaldıran
Nuh Tufanı içindeki zerreyim.
Dünya ne ki, biraz geçmiş, gelecek
Dost yolunda feda olsun her şeyim.
 
Gılgamışla Sümerlere söz ettim
Yusuf ile Mısırlı’ya göz ettim
Endonezya, Malenezya düz ettim
Mayaların taş yonttuğu yerdeyim.
 
Dört kitabın dili destan dilimde
Mitoloji, efsane var elimde
Nice doğum sancılanır ölümde
Her tabutun üstündeki perdeyim.
 
Hindistan’da Ganj nehriyim akarım
Platon’um karanlığı yakarım,
Ağrı Dağı kenarından çıkarım
Kâbe’deyim, Kaside-i bürdeyim.
 
Işıltıyım Oğuz Kağan yayında
Demlenirim İdil - Volga çayında
Uçarsuyum Abdal Musa köyünde
Sonsuzluğum, en gariban pirdeyim.”

Mustafa CEYLAN
*
Əliabbas  Müznib  ve  Emin  Abid  gibi  yüzlerce  oğullarımız  halkın  ulusal özgürlüğü mücadelesinde canlarını kurban verdiler. Onlar da ulu babaları Hüseynqulu Han gibi dökülen hesapsız kanların kurbanına dönüştüler. Kimdi bu kardeşler? Döneminin tanınmış şairi, publisisti, editörü, çevirmeni, araştırmacı ve en önemlisi, baştan başa halkının, vatanının özgürlüğü uğruna canını feda eden

VATAN OĞULLARI!

Ahmedov Əliabbas (Müznib) Mutellib oğlu 1883 yılında Bakü'de doğdu. O, ünlü Hüseynqulu Han'ın (Hüseynqulu Han Əliabbasın ve Emin Abidin ulu babası olup) neslinden idi. İlk eğitimini evde annesi Reyhan Hanımdan alan Müznib dini eğitimini medresede tamamlayamamıştır. 1892 yılında Bakü'de başlatılan  veba  hastalığı  dolayısıyla  anne-babası  Abşeron  bağlarına göçtükleri  için  onun  eğitimi  yarım  kalıyor.  Sonra  da  ailenin  zor  geçimi yüzünden babası Mutellib’in yanında taş oyarak, marangozluk yaparak, araba tamir    ederek,  baba  oğul  bir  parça  ekmeklerini  "taştan  çıkarıyor"  lardı. Əliabbas ömrü boyunca yüksek eğitim almak için çalışsa da, fakirlik yüzünden bunu gerçekleştirememiştir. Güçlü hafızaya sahip olan Müznib, kendi kendine Fars ve Arap dillerini öğrenir. Daima mütalaa eden Müznib 1905 yılından sonra  daha  çok  edebi  faaliyetlerle  meşgul  olmaya  başlar.  Əliabbasın  ilk yazıları "Doğu-Rus" gazetesinde, ilk şiiri ise 1907 yılında "Taze heyat" gazetesinde çıkmıştır.

Muhammed Emin Resulzade (söylenene göre, onunla bir mahallede yaşayıp ve   anne   tarafından   akrabalık   olup,   kardeşi   Abid   de   "Emin"   lakabını M.Ə.Rəsulzade’  nin  şerefine  alıp),  Mirze  Elekber  Sabir,  Seyid  Hüseyin, Abbasqulu Kazımzade (o zaman Bakü'de en ünlü kitap mağazası Abbasqulu aitti), Memmedeli Resulzade ve Kərbəlayi Veli Mikayılov (Z.Marağayinin "İbrahimbəyin  seyahetnamesi"  ni  fars  dilinden ilk tercüme eden  yazar) (1)

1883 yılında Bakü'de doğdu. SSCB DİXK-in yanında Özel Müşavirenin 27 Ağustos 1937 tarihli kararı ile cezasını ıslah-emek kampında çekmek üzere, 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 28 Ağustos 1938 tarihinde Vladivostok’ dakı özel bölgede öldü. Azerbaycan SSCB Yüksek Mahkemesi'nin askeri kollegiyasının 10 Şubat 1959 tarihli kararı ile E. Ehmedova beraat verilmiştir.
 
 
 
(1): http://kendibas.info; Vatan uğruna feda olmuş kardeşler
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi