ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÜLCE NEDİR?
#1
GÜLCE NEDİR?
-Gülce, Yeni çağın yeni edebiyat akımıdır.

-Gülce,kökleri şiir tarihimizin derinliklerinde, gövdesi bugünlerde, yaprak, dal ve çiçekleri geleceğe uzanan Türk şiirinin yepyeni bir atılımıdır.

-Gülce, "Ben" demeyen, "BİZ" diyen şair ve yazarların oluşturduğu edebî bir topluluktur.

-Gülce, anlamsız ve gereksiz vezin kavgalarına son veren bir edebiyat oluşumudur.

-Gülce, çağa "önce insan ve ülkem" anlayışıyla bakan şairlerin birlikteliğidir.

-Gülce, yaşayan Türkçe'ye ve ayyıldızlı bayrağa sevdalı şair ve yazarların buluştuğu edebiyat, sanat, kültür hamlesinin adıdır.

-Gülce, geleneksel Türk Hece Şiirinden hız ve ilham almakta,hece şiirimize yeni nefes alanları önermektedir.

-Gülce, Hece şiirimizi sadece "koşma" tarzı şiir olarak görmemekte, o' nu bir okyanus kadar engin, derin ve muhteşem mâzisinden günümüze alıp getirmekte ve şairlerimize sunmaktadır.

-Gülce, Kafiye, kalıp,redif,üslûp, tarz, şekil, yapı vb. şiire dair her unsurun bütün amacının "has şiiri" yakalamak ve şiirin kanat kanat yükselişini sağlamak amacıyla kullanılan birer "araç" olduğunu bilen ve bu araçlara saygı gösterip; bozmadan yeni nefes alanlarıyla yenileşme ve yani atılımlara yönelen köklü bir edebiyat hareketidir.

-Gülce, araçlar amaç olmamalıdır. Ne zaman ki, araçlar amacın önüne geçmiştir, işte ona şiir denmez, sadece "manzume" denir. Ve o, ruhsuz, plastik bir heykelden ibarettir anlayışında, "kalıcı şiiri" hedef seçen bir edebiyat aksiyonudur.

-Gülce, kelimelerin Anadolu kokulu efsunkâr ikliminden evrenselliğe doğru akan bir şiir çağlayanıdır.

-Gülce, aruzu "yasak ve korkulan" bir otantik malzeme, unutulmaya terkedilmiş, kütüphanelerin tozlu raflarına bırakılmış eski bir "uğraş" olmaktan çıkarıp; üzerindeki zaman tozlarını silip, pırıl pırıl, yepyeni yüzüyle Türk Şiirine Türk Diliyle yeniden kazandırmaya ve onunla yeni zirvelere yolculuklar yapmaya çalışan bir şiir kervanının adıdır.

-Gülce, serbestin "kurallı serbest" olması gerektiğine inanan, bir nesir parçasını makasla rastgele kesip üst üste yığmak ve imgelerle boğulmuş bir şiirsel yapı olmadığını anlatan güzellikler aynasıdır.

-Gülce, edebî sanatlardan yoksun bir şiir anlayışının yapay, suni ve sadece kabuktan olduğunu belirten, ama, şiiri edebî sanat yapacağım diye de anlamsız ve çok abartılı kılan çalışmalara, arı-duru-lirik-apaydınlık ışıklı bir sanat anlayışı takdim eden şairler hareketidir.

-Gülce, başta Azerbaycan olmak üzere Türk Cumhuriyetleri'nde yaşayan şairler dünyası ile dostluklar oluşturmuş, dünyaya açık, dünya şiiriyle kucaklaşan bir Türk Şiiri yapılanmasıdır.

-Gülce, internette oluşan sanal dostlukları reele taşıyan, kardeşlik-dostluk-hoşgörüye açık, parti-siyaset-bölücülük ve ayrımcılığa kapalı şairlerin şiir ocağıdır.

Saygılarımızla...
Gülce Edebiyat Akımı


 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi