ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
23-ULVİ BÜNYADZADE
#1
23-ULVİ BÜNYADZADE

MUSTAFA CEYLAN / ÖLDÜRÜLEN ŞAİRLER-Cilt:2-Sayfa: 344-345

 
 
Genc şair, 5 yaşında şiir yazmağa başlamıştır.
 
1989 yılının Eylül ayında SSCB Savunma Bakanlığının o zamanki kararına göre, öğrenci olduğu için 9 ay önce askerlikten terhis edildi ve şimdiki Azerbaycan  Diller  Universitesinin   II.  kursunda  eğitimini  sürdürmek  için Bakü’ye döndü. Bu sırada Bakü’de mitingler yapılıyordu. Döndüğü gün Ulvi, mitingde yer almıştır. Mitingin konusu da Karabağ idi. Miting sırasında, Rus Komünist Partisine üyelik kartını herkese göstere göstere yaktı. Evet, kart yakmanın, hem de halkın huzurunda aleni yakmanın çok büyük riski vardı. Fakat, Ulvi “Halkı bu mücadelede, gidilen yoldaki zafere ikna etmek gerekirse, tüm cismimizi yakmaya hazır olmalıyız” demişti.

19    Ocak’ta    gece    Bakü’ye    giren    işgalci    Rus    ordusunun    yolunu kesmiş, barikatın   ateşe   tutulmasına   ve   dağıtılmasına   karşın ,   Moskof kurşunlarına göğsünü siper etmişti.
 
Bakü’de o gün, kızılca kıyamet günü vardı. Ülvi Bünyadzadə “hoparlörle” Sovyet askerlerine doğru bağırıyor: “kırmayın benim halkımı. Onlar silahsızdırlar. Burada kadınlar, çocuklar var. Çekilin, atmayın tankınızı, topunuzu“ diye sesleniyordu. Ananons ediliyordu ama, araba henüz meydana ulaşmamıştı. 

Ses gelen tarafa doğru tanktan arka arkaya ateş açıldı. Ulvi’ nin ağzına yakın, sol çenesinden kurşun geçmiş, içini doğrayıp dökmüş ve arka taraftan delip çıkmıştı. Arkadaşları ve ögretmenleri araya araya Ulvi’ nin cesedini  Semaşko hastanasinde  bulmuş  ve  teşhis  etmiştiler.  Toprağa  bir şehid çiçeği daha düşmüştü. Şehitler kabristanına defnedildi.
 
Ülvinin  eserlerinden  olan  200’den  fazla  şiiri,  “Ömür  yolu”  ve  Qansızlar”
poeması ( Her iki poema Afganistan’da savaşan kardeşlerimize yazılmıştır),
40’a yakın hikayesi, 5 piyesi, 20 kadar dünya edebiyatından orijinal çeviriler
(İngiliz ve Rus dillerinden), 7 edebi ve toplumsal bağlamda makalesi, halası Almas,  arkadaşları  Muhabbet  ve  Cavid’  e  yazdığı  bir  çok  mektupları  vb. yazıları içermektedir.
 
Azerbaycan   halkı tam   26   yıldır   her   20   Ocak’ta,   ellerinde   20   Ocak kurbanlarının   simgesi   haline   gelen   karanfillerle   şehitliğe   akın   ediyor. Mekanları cennet olsun !” (1)
 
 
 
(1):hocalihaber.com/ Ocak 20, 201
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi