ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ömer Ekinci Micingirt- Mustafa CEYLAN
#1
Ömer Ekinci Micingirt

Mustafa CEYLAN
 
 
Eşref-i mahlûk olan insan,aklı, hisleri, yetenekleri ve iradesi ile diğer bütün varlıklardan ayrı tutulmuştur. Yetenek denince bizim camiada yani şâirlerde hemen iyi şiir yazmak zannedilir. Hâlbuki iyi şiir iyi şahsiyetlerle değer kazanır. İyi şahsiyet olmak yani adam olmak yetenek işidir, az bulunan hasletlerdir. Akl-ı selim olan her insanın, özellikle Müslüman Türk şâirlerinin düşünmesi, cevap araması, bulduğu cevaba göre hayatını şekillendirmesi gereken özellik budur.
 
Ben Mustafa Ceylan Ağabeyi epey yıllardır tanıyorum ve gönülden bir bağ kurmuş ve hukuk oluşturmuşuz. Mustafa Ceylan Ağabey hiçbir ayrıma tabi tutmadan edebiyatta kalemi sağlam olan herkese ama herkese emek sarfeden ve karşılık beklemeden bunu toplumun hafızasına sunan büyük ustalardandır. Biz millet olarak ölmeden kıymetlerimizin farkına varamıyoruz maalesef. Allah Mustafa Ağabey’e uzun ve sıhhatli ömürler versin inşallah…
 
Yukarıda da ifade ettiğim gibi, özetle, bütün olmasa da birçok şair arkadaşın şiiri hakkında keskin anlaşılır yol gösterici tespitleri  ve şiir tahlilleri mevcuttur  ve adeta eser sahibine  bu yönüyle de büyük şevk ve güç verir.Şiir ve edebiyatın her safhasında emek ve eserlerin yaşaması yaşatmaya çalışması kadirşinas ve alicenaplığının en belirgin göstergesidir .Ustanın birçok vasıflarıyla birlikte alçak gönüllüğü vefa ve sadakati  bize model , bizlerin nasıl olmamız gerektiğini göstermektedir. Rahmeta kavuşan her şairin arkasından mutlaka o şairin unutulmaması için adına bir eser dillendir ve başarır. Bir anımı hatırlatarak sözlerimi bitirmek isterim:
 
Bursa Konak Kültür Merkezinde 2007 yılında benim imza günüme teşrif etmişlerdi ve o günlerde benden habersiz beni anlatan uzun ve detaylı bir kitapçık oluşturmuş ve dinletide sunmuştu… Yine rahmete kavuşan ikimizin ortak dostu olan Sevim ERDOĞAN TEZEL hanım için çok hüzünlenmiştik birlikte ve daha sonraki bir etkinlikte Kestel Belediye Başkanıyla konuşarak bir caddeye ismi verilmesine vesile olundu(SEVİM ERDOĞAN TEZEL CADDESİ)
 
 Kısaca fâni olan bu dünyada gönül insanlarının sayısı o kadar az ki ve Mustafa CEYLAN gibiler çok az sayıda unutulmamalı. Biz şairlerin en büyük meselelerinden biri, hatta en önemlisi, şiirlerimizle hal dilimizin layıkıyla temsil meselesidir.Zamanımızda şairleri şiiri nasıl anlıyorlar? Nasıl yaşıyorlar, hayatlarına nasıl tatbik ediyorlar? Yaşayışlarıyla, bilgileriyle, örf-adetleriyle, çalışkanlık, dürüstlük, imge ve teknikleriyle; kısaca bütün edebi  hareketleriyle layıkıyla temsil edebiliyorlar mı? Bu soruya samimiyetle cevap vermek için Mustafa Ceylan ŞİİR TAHLİLLERİNİ okunmasını tavsiye eder 50.SANAT YILINI kutlar uzun ve sıhhatli bir ömür dilerim.
                                                                                                                                          Ömer Ekinci Micingirt
                                                                                                                                                      Şâir-Yazar
www.micingirt.com     
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi