ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şair Nadir SAYIN'ın facebookdaki paylaşımı
"ÖLDÜRÜLEN 101 ŞAİR" ÜZERİNE

Şair Nadir SAYIN'ın facebookdaki paylaşımıdır
Eylül-2014

Nadir Sayin Saygı deger sevgili Mustafa abi, http://www.mustafaceylan.net/.../oldurulen101sairbaski.pdf linkinde ki “ÖLDÜRÜLEN 101 ŞAİR” Kitabınızı okumaya devam ediyorum. Başta şunu demek isterim. Edebiyat ve edebiyatcılar, ozan ve şairler hatta Türkçe konuşan halklar adına da teşekkür ederim. Titiz araştırma, uĝraşı ve emek sunucu ortaya gelmiş bu kitap, gerçekten Edebiyatımıza verimli ve kalıcı olacak bir katkı sunmuş.

Sizin bu emeĝinize/kitabınıza olan odaklanmayı kesinlikle törpülesin istemiyorum vurgumla, müsadenizle şu örneĝi vermek isterim… Ne yazık ki .., GAZETE PATRONLARININ ya da İKTİDARIN emrinde ki kimi köşe yazarlarının HALK NAZARINDA da popüler olduĝu bir ülkede yaşıyorsunuz! SANATI – EDEBİYATI laçkalaştıranlar, arabeskleştirenlerin popüler olduĝu bir toplumla kalmak zorunda mıyız?.. diye insan kendisine bunu sormadan da edemiyor!

Bu yapıtınızla diyelim ki bir Lüxenburg ya da bir Malta da onların şairi, yazarı ve araştırmacısı olsaydınız… O toplumlarda, EN ONURLU BİLİNEN 101 KÖŞE YAZARINDAN daha fazla deĝeriniz OLURDU!

Ama sizin gibi halkı için ‘biz’ üreten edebiyat emekçilerinin canı saĝ olsun.. Çünki, HİÇ BİR ŞEY durduramamış onuruyla-sanatıyla uĝraşılarını. BİZLERİ..BİZİMLE BİRLİKTE olan mazlum halkarı ve Sizin gibi edebiyatcısına hep sahip çıkmış yine de halk gibi HALK YIĜINLARI..

Kitabınıza dönmek istiyorum..

XIV den XX kadar (xx de 22 olmak üzere) tam 137 şairimiz çeşitli sebeblerle öldürülmüşlerdir.

1.): NEF’İ. Öldürülme sebebi, IV Murat tarafından yasaklanmış olunan ‘hiciv’ şiir yazmasıdır.

2.): Şehzade Korkut (Harimi). Padişah Sultan Selim tarafından, tahta talip olduĝu nedeniyle, ölüm fermanı verilmiş ve boĝularak öldürülmüştür.

Musatafa Ceylan abimizin SON SÖZ ünde ÖLDÜRÜLMESİN (Gülce Buluşma) başlıĝıyla Şehzade Korkut için şu son dörlük KALICI olmasına karşın ANLAMI da DERİNDİR:

“Karadır kaşların ferman yazmıyor”
Üzüm gözlü bağban, bağı bozmuyor
Arılar baharda çiçek gezmiyor
Ben seni yazarım, balım ben seni,
Ben seni yazarım, zalım ben seni.

3.): Şehzade Mustafa (Muhlisi =mahlası). Kezâ babası Sultan Süleyman tarafından kâtline karar verilmiştir.

Sonuç itibariyle, Boĝularak, Zehirlenerek, Yakılarak, İdam edilerek, Kurşunlanarak, Yolu kesilerek, Savaşlarda, Hakkında Padişahlar tarafından fermanlar yazılarak, Hakkında Fetva verilerek, Derisi Yüzülerek, Linç edilerek ÖLDÜRÜLEN evet…yüzü aşkın şair/ozan ve nice bu halkın DEGERLERİ… İnceden inceye, kaynakçalardan araşırılarak objektif boyutlarıyla ve şairlik konumlarına odaklanarak ele alınmış ve gerçekler daha berrak okuyucuya sunulmuştur!

Dünya üzerindeki tarihi beraberinde KÖKLÜ bir ülke de BU KIYIMLAR YAPILIYORKEN Edebiyat; şair ve şiir adına o saltanatlardan, padişahlardan, zihniyetlerden ve o zihniyetleri takip edenlerden toplum utanacaĝına kimileri; hâlâ SANATIN içine bilmem ne edenlerin ve UCUBE diyenlerin, Edebiyat evlerini kapatanların ardından koşuyor.
Böyle olunca da tabii ki KALEMİNE kadar SATILMIŞ örnek köşe yazarları (ki her şeye karşın azınlıkta olan ve onuru ile yazan yiĝit-güzelleri tenzih ederim).. bu ülkede OKUNUR oluyorlar..
Bu EDEBİYATA… bir TOPLUMA..KÜLTÜRE karşı yapılmış en büyük HAKSIZLIK ve ONURSUZLUK ile ÇÜRÜMÜŞLÜKTÜR!

Saygı deger Mustafa abim.. sizin sadece bu yapıtınıza ONLARIN BİNİNİN yüz bin köşe yazısı beş kuruş dahi ETMEZ..

Sizler ki işte nihayetinde YAPITLARINIZLA GERÇEK Edebiyat ve Sanatın KİTAPLARINDA Yüz yıl sonra olsa da yer alacaksınız!

Araştırma ve yazarlık, şairlik yanınıza saygımın bir kat daha artmışlıĝı ifademle.., herkesin okumasını tavsiye edeceĝim bu emeĝinizden dolayı yüreĝinize ve kaleminize saĝlık olsun. Saygılarla…

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi