ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mustafa CEYLAN'ın GENÇLİK DÖNEMİ
#1
Mustafa CEYLAN'ın GENÇLİK DÖNEMİ 

İsmail KARAMustafa CEYLAN' nın gençliği, biraz siyaset, biraz ev geçimi ve çoğunlukla da şiirle doludur... 

Önce "siyaset kısmına" bakalım. Ceylan Mustafa, doğduğu ve yaşadığı Ankara Elmadağ İlçesi' nde gençlik hareketlerinin en başında olmuş,bu sebeple de çok çile çekmiştir. Gençliğinin ilk yıllarında yaz tatillerinde 20-30 öğrenciye Namık Kemal İlköğretim Okulunda ilçe Milli Eğitim Md' den izinle özel kurs açmış ve o gençlerin sadece derslerinde değil, milli ve manevi çizgide yetişmelerini sağlamıştır. O senelerde, Ülkü Ocakları kurulmamıştı daha, MHP' nin başında Osman Bölükbaşı vardı. Osman Bölükbaşı'nın MHP genel başkanlığını Alparslan Türkeş'e devri yıllarında Genel Merkezi Ankara' da olan Genç Ülkücüler Teşkilâtı vardı. Şairimiz, bir grup arkadaşları ile öğretmen Mürsel Sümer'in destekleriyle de Elmadağ İlçesi'ne "Genç Ülkücüler Teşkilâtı" nı kurdu ve o teşkilâtın başkanlığını yaptı. İlçede çıkan "sağ-sol" olayları nedeniyle arkadaşı Erol Karaaslan ile birlikte 12 Mart' da cezaevine düştü. 

Daha sonra,üniversitenin ilk yıllarında Ankara' da Site öğrenci yurdunda kaldı. Orada da, ülkücü hareketin içinde bulundu. MHP Elmadağ İlçe Teşkilâtını kurdu. Bir süre başkanlığını yaptı. MHP ve Ülkü Ocakları' nda Elmadağ ve Ankara teşkilâtlarında önemli görevlerde bulundu. Rahmetli babasının ısrarları sebebiyle AP' nin gençlik kollarını da yönetti. 

Ev Geçimi' ne gelince;
Ceylan Mustafa liseyi bitirdiken sonra kendisiyle aynı lisede okuyan Gülay Birinci isimli bir kızla evlendi. Nikâh şahidi Edebiyat Öğretmeni İrfan Zülfikâr' dı... Genç yaşta evlenmesi yüzünden ev geçindirme yükümlülüğü onu çalışma hayatına itmiş ve gündüzleri Elmadağ Belediyesi'nde çalışmış, akşamları da Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi akşam Makina Bölümü'nde okumuştur. 

Şiirsel yolculuğu' ise;
Ankara merkezde ki tüm şiir etkinliklerine katılarak şiir tutkusunu doruk noktalara çıkarmıştır. Bu arada Ahmet Tufan Şentürk, Ahmet Muhip Dranas, Arif Nihast Asya ve Necip fazıl Kısakürek gibi ustalarla tanışmış; tanışmasıyla birlikte onların rahle-i tedrisinde iplik iplik eğrilerek geçmeye çalışmıştır. 

Lise yıllarında başlayan ustalarla şiirsel seyahatinde kendini yeniden yoğurmuştur. 

İsmail KARA
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi