ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MUSTAFA CEYLAN’I TANIYIŞIM
MUSTAFA CEYLAN’I TANIYIŞIM

İsmail AKAR

Mustafa Ceylan’ı tanıyışım ilginç bir olay sonrasında oldu. Bir gece vaktiydi. Antalya Sanatçılar Derneği’nin eski yerleşkesindeki sergi salonunda felsefe söyleşisi etkinliği yapılmıştı. Söyleşiyi yapan yaşlı bir dostumdu. Onunla olan dostluğum nedeniyle söyleşiyi dinlemek için salondaki sandalyelerden birine ilişmiştim…
Söyleşi bir saat sürmüştü. Söyleşi sona erdikten sonra katılımcıların çoğu – ben de dâhil – salondan çıkarken, dostum, yanında dikilen birkaç kişinin sorularına yanıtlamak için bir süre salonda kalmıştı.
Salondan çıkmamla bir tanıdığımın hışmına uğramam bir oldu. Bu kişinin kim olduğu önemli değil; onun hakkında söyleyebileceğim tek şey ruhsal sağlığı yerinde olmayan biri olduğudur. Adam derneğin çay bahçesinde, onca insanın arasında bana hoş olmayan sözler sarf etmeye başladı: “Sen ne biçim adamsın, sende hiç utanma yok mu, seni iyi biri sanırdım… Yazıklar olsun sana… İçerde faşist Mustafa Ceylan’ın ağzıyla nasıl konuşursun sen…!”
Şaşırdım. Bana neden bu şekilde davrandığına bir anlam veremedim önce. Daha sonraları anladım ki kendisini uzun bir süre aramayışıma kızmış. Ayrıntılar üzerinde durmaya gerek yok.
Adamın dediklerinden de bir şey anlamış değildim. Neden söz etmişti? Salonda konuşmayı yapan ben değildim. Üstelik ben hiçbir zaman kimsenin ağzıyla konuşma yapmadım yapmamda. Ayrıca kimdi bu Mustafa Ceylan? Bu adı ilk defa duymuştum.
Hoş olmayan bu olayın üzerine Mustafa Ceylanın kim olduğu bende merak konusu oldu. Mustafa Ceylan adı hiç aklımdan çıkmadı. Mutlaka Mustafa Ceylan adlı şahsı görmeli, onunla tanışmalıydım.
Antalya Sanatçılar Derneği’nin çay bahçesinde sıklıkla oturup sohbet ettiğim arkadaşlarımdan Naim Tuncalı’ya sordum: “Mustafa Ceylan diye birini tanıyor musun?” Aldığım olumlu cevap üzerine Naim Beye ikinci sorumu yönelttim: “Kim bu Mustafa Ceylan?”
Yanıtı aynen şu oldu: “Derneğin üyesi, sana benziyor, senin gibi kel ve gözlüklü, edebiyat ve şiir bilgisi çok iyidir…”
Merakım daha da arttı. Bu adamı mutlaka görmeliydim. Naim Beye söyledim: “Bahçede oturduğumuz zamanlarda gelirse göster” dedim.
“Gösteririm” dedi.

Bir gün Naim Beyle bahçede oturmuş çay içiyorduk. Mustafa Ceylan derneğin idari işlerinin görüldüğü sekreterliğin kapısına kadar gelmişti. Oturduğumuz masa sekreterliğin tam önündeydi. Mustafa Ceylan tan içeriye gireceği sırada Naim Bey, “işte Mustafa Ceylan!” dedi. O an fark ettim; Mustafa Ceylan ara sıra dernekte gördüğüm birisiydi. Hemen sordum Naim Beye: “Faşist miymiş?”
Naim Bey güldü. “Yok yahu, onu sevenler şaka takılıyorlar, çekemeyenler de kızdıkları için öyle diyorlar…”

Derken Mustafa ceylan sekreterlikten çıktı. Naim Beyi tanıdığı için masamıza geldi. Bir sandalye çekti ve oturdu. Mustafa Ceylan’la tanışmamız işte o andan sonra oldu. Merakımda böylece sona erdi.
Zamanla aramızdaki arkadaşlık ilerledi. Beni kendisiyle tanışmaya götüren olayı ona anlattığımda gülmekten kendini alamadı. “Kim o adam?” diye sordu önce. Sonra da “buraya geldiğinde ben de burada olursam göster!”dedi.
Bir ara o gece hışmına uğradığım şahıs derneğin bahçesinde oturmuş çay içiyordu. Karşısındakiyle konuşuyordu. Naim Beye “Ceylan gelse de şu adamı göstersem”  dedim. İyi adam lafının üzerine gelirmiş; Mustafa Ceylan geldi bahçeye. Bizi görür görmez masamıza gelip oturdu. Daha birbirimizin halini hatırını sormadan damdan düşer gibi,“işte!” dedim, “o adam karşıda oturuyor.”
Mustafa ceylan şöyle bir baktı adama. “Ben onu tanımıyorum” dedi. “Ünün senden önde gidiyor, bak birçok insan seni tanıyor” dedikten sonra şaka yollu takıldım kendisine: “Ne bela adamsın be, senin yüzünden delilerin hışmına uğruyorum!
Mustafa Ceylan’ın verdiği karşılık şu oldu: “Ne yapayım, o gece Mustafa Ceylan’ın ağzıyla konuşmayaydın!”
                                                                                                          İsmail Akar

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi