ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mustafa CEYLAN'IN KISA HAYAT ÖYKÜSÜ
#1
Mustafa CEYLAN'IN KISA HAYAT ÖYKÜSÜ

 

25 Ocak 1952 Ankara-Elmadağ doğumlu... İlk okulu doğduğu yer olan Elmadağ İlçesi’nde “Merkez İlkokulu” nda ( 1959 -1964 ) okudu. Orta tahsilini doğduğu yerde ki “Atabarut Orta Okulu”nda ( 1964-1967 ), lise’yi Ankara merkezde bulunan “Başkent Lisesi” nde ( 1967-1970 ) ve yüksek okulu da Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi” nde ( 1970-1975 ) okudu. 1975 yılında ADMMA' dan 'Makina Mühendisi' olarak mezun oldu. Liseyi bitirdikten sonra gündüz, Ankara-Elmadağ Belediyesi’nde muhasebe kâtibi olarak çalıştı ve gece tahsil hayatına devam etti. 

1972' de başlayan Elmadağ Belediyesi’ndeki memuriyet hayatı, 1998 de emekli olana kadar, bir çok il, görev değişiklikleriyle devam etti. Kamuda; işçi, memur, şef, müdür, işletme müdürü, daire başkanı, Başbakanlık Müşaviri, Belediye Başkan Yardımcısı İl Müdür Yardımcısı gibi değişik görevlerde bulundu. Elmadağ Belediyesi, T.C Devlet Demiryolları, Eskişehir Belediyesi, Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Ankara Yenimahalle Belediyesi, Ankara Sincan Belediyesi, Başbakanlık, Antalya Köy Hizmetleri gibi kuruluşlarda çalıştıktan sonra, son olarak 1998 yılında Antalya Köy Hizmetleri'nden emekli oldu. Testaş’ın denetim Kurulu üyeliği görevinde bulundu, Ankara-Elmadağ İlçesi’nden İl Genel Meclisi üyesi seçildi, İl daimi Encümen üyeliği yaptı. MHP ve DYP nin çeşitli teşkilat ve kademelerinde aktif siyaset de yaptı. 12 Mart ve 12 Eylül de tutuklandı, bir süre cezaevinde bulundu, yargılandı, beraat etti. Genç Ülkücüler Teşkilâtı, Ülkü Ocakları, Kamu Kuruluşları Basını Derneği gibi bir çok dernek de önemli görevler yaptı. Kema list Atılım, Bizim Elmadağ, Bu Ülke, Zaman ve Mekan, İklim ve Güllük dergi ve gazetelerinin yazı işleri müdürlüğü yada yöneticiliğini yaptı. 

Edebiyat yaşantısına gelince; 

İlk şiiri ortaokul sıralarında iken 1966 yılında Ankara’ da yayınlanan Adalet Gazetesi’ nde yayınlandı. 1969-1970 li yıllarda Ankara’ da yayınlanan Tasvir Gazetesi’nin Kültür Sanat sayfasında çokça eseri yayınlandı. Lise yıllarında genellikle hikâyeler ve makaleler yazdı. Tasvir, Adalet, Son Havadis, Hürriyet, Hergün, Bizim Anadolu, Tercüman, Sabah, Gündem gibi gazetelerde “Ozan Ceylan, Ozan Menderes” mahlaslarını da kullanarak yazdı. İlerleyen zaman içinde Gülpınar, Bozkurt, Kemalist Ülkü, Türkiye, Karınca, Kemalist Atılım, Antoloji, Türk Edebiyatı, Çağrı, Bizim Çağ, Hedef, Demiryolları, Size gibi dergilerde şiir ve makaleleri yayınlandı. Demokrat Isparta, Hakimiyet, Yeni İnan, Ekspres, Büyük Anadolu, Bitlis Birlik, Çiğdem gibi bir çok Anadolu gazetesinde yıllarca eserlerinden örnekler yayınlandı. Bu yetmez mi? İlesam,Ansan, Anşoyad Üyesi... Vakiftalya(Antalya Kültür ve Sanat Gönüllüleri Vakfı)'nın Onursal Genel Başkanı. Makina Mühendisleri Odası üyesi.

 
Ayrıca 2000 Yılında Folklor Araştırmaları Kurumunca 'Yılın Folklor Ödülü' ne lâyık görüldüğü gibi, yıllarca çok değişik kuruluşlarca ödüllendirildiği halde gönül tahtını 'en büyük makam' görmüş, kendisini' karıncanın gölgesi, Yunusun odunu' olarak nitelemiş birisi... 'Antalya GÜLLÜK DERGİSİ' nin sahibi ve yazı işleri müdürü... İnternet Radyosu olan ve Türk Şiirine-Şairine hizmet için kurulmuş olan Radyo GÜLLÜK' ün (http://www.gulceedebiyat.net  ve http://www.edebiyat.biz ) kurucu editörü... 'Şiir yazdım' diyen herkesi seven bir ozan. Çok sayıda genç şairin kitabının editörlüğünü yaparak, yayınlamış bir yayıncı... Edebiyat ve şliire dair çok sayıda panel, sempozyum, anma ve imza günü, konferanslar ve şair buluşmaları, etkinlikler, yarışmalar düzenlemiş bir şiir işçisi...
 
Türk Dünyası'nda son 50 yıllık Türk şiiri içinde, arkadaşlarıyla beraber "GÜLCE EDEBİYAT AKIMI" adı ile bir edebî akım ve topluluğununun kurulmasında öncülük etmiş, şiirimize yeni nefes alanları sunmuş, yeni şekil ve türde önerilerde bulunmuş bir edebiyat aşığı...
 
2015 yılında İstanbul’da bulunan ESKADER(Edebiyat Sanat Kültür Araştırmacıları Derneği)tarafından Halk Edebiyatı ödülüne lâyık görülmüştür:

Tahlil ustası... 

Türk Dünyası Efsanelerini manzum hale getiren eserinin ilk baskısı Azerbaycan'da yayınlanmış... Serbest türde yazılmış bir çok şiiri başta İngilizce olmak üzere çeşitli dillere çevrilmiş bir şair.

Kendi şiir kitabını yayınlamak yerine, zirvedekilerin tahlilleriyle gençlerin kitaplarını yayınlamış, onlara yol göstermiş, halâ da yol gösteren birisi... Türk Edebiyatı'nda hocası rahmetli MEHMET KAPLAN' dan sonra 'TAHLİL SAHASI' nı doldurmaya çalışan tek şair, yazar ve araştırmacı. 

Ünlü şairimiz rahmetli AHMET TUFAN ŞENTÜRK' ün ve 'GÜZİDE TARANOĞLU' nun mânevi evlâdı, 'İSA KAYACAN' ın ve de 'şiir yazıyorum, şiir seviyorum' diyen herkesin kardeşidir. Şiirleri, yıllarca; Anadolu basını ile bütün edebiyat-şiir dergilerinde yayınlanmıştır. ARİF NİHAT ASYA ile NECİP FAZIL KISAKÜREK üstadların öğrencisidir. 

Hakkında birçok yazı yayınlanmış, şiir yazılmış ve 'dergi özel sayısı yayınlanmış bir şairimiz' olup, roman, deneme, öykü, tahlil sahasında eserler vermiştir.. Şiirlerinin 54 adeti değişik besteciler tarafından şarkı ve türkü normunda bestelenmiştir. Halen Antalya' da yaşamaktadır.
 5 Torun dedesi ve 3 evlat babasıdır.
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi