ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HACI BAYRAM VE BAŞKENT ANKARA
#1
HACI BAYRAM VE BAŞKENT ANKARA


Mustafa CEYLAN

 
- Hacı Bayram 1352 yılanda Ankara’nın Solfasol Köyü’nde dünyaya gelmiştir.
- 1429 yılında Ankara’da vefat etmiş olup, mezarı kendi adını taşıyan camii yanında, Ankara’nın kalbindedir.
- 77 yıllık ömrü boyunca, Ankara’yı ilim, irfan, sevgi ve tasavvuf merkezi yapmıştır. O’nun ilkelerinden ve ilham alanlar, küçük bir beylikten Osmanlı gibi bir cihan imparatorluğunu ve bir imparatorluğun yıkıntıları arasında yepyeni bir Cumhuriyet Türkiye Cumhuriyetini gerçekleştirmişlerdi:
Devlete, millete büyük bir ihlâsla bağlı olan Hacı Bayram ve öğrencileri, Allah, vatan, bayrak uğrunda yılmadan çalışmışlar, gerektiğinde alp olarak cephede çarpışmış, gerektiğinde eren olarak gönülleri imar ve inşa etmişlerdir. Ülkenin mamur hale gelmesi, çağdaş medeniyet seviyesinin önüne geçmesi için, bizzat kendileri çalışarak üretici olmuşlardır.
- Hacı Bayram, milletin ve kahraman ordumuzun mânevî mimarıdır. Sağlığında kendisi, vefatından sonra  da talebeleri ve ona bağlı olanlarla, onu sevenler anı mimarlık görevini yürütmüşlerdir.
- Büyük Atatürk’ün Ankara’yı Başkent olarak seçmesinin temelinde Hacı Bayram’la birlikte “Ankara Ahi Cumhuriyeti”nin mükemmel idare sistemiyle birlikte, o yüce’den feyzalan Ankara Seğmenleri olmuştur.
- Ankara’da kurulacak hastahaneyi bir gecede, sabaha kadar ilçelerden gelen kağnılar dolusu eşya ile donatanlar, ilçelerdeki başlarında Hacı Bayram temsilcisi, belediye reisi v öğretmen bulunan Millî Müdafaa cemiyetleri’dir.
- Hacı Bayram, yaşadığı dönem içerisinde gönüller ülkesinin başkenti olmuş, Ankara’yı gelecekteki Başkentliğe hazırlamıştır.
- Türkçe gibi güzel bir dili kullanarak,  millî değerlere bağlılığını ortaya koyarak, dilimizin Arapça ve Acemce dilleri tarafından istilâsını önlemiştir.
- Asırlardan süzülüp gelen çeşitli tarikatları bir potada bileştirerek millîlikle süsleyen Hacı Bayram anlayışı ve ruhu, TBMM’nin ilk kuruluş yıllarında, Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi’yle birlikte şeyhlerden, dinî liderlerden oluşan bir kısım meclis üyeleriyle, vatansever meclis üyelerini Atatürk’ün etrafında tek bilek. tek yürek yapmıştır.
- Başkent Ankara adının geçtiği her yerde iki büyük isim hatırlanır. Bunlar; Hacı Bayram-ı Veli ve Atatürk’tür. Ankara bu iki yüce ile asırlara hitap etmeye devam edecektir.
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi