ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MUSTAFA CEYLAN'IN YAYINLANACAK KİTAPLARI
49.Sanat Yılı Etkinliğimizde yapılan konuşma metni :
MUSTAFA CEYLAN'IN YAYINLANACAK KİTAPLARI
VEYA
ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞI PROJELER

Birgül PARLAK

Sevgili Dostlar,
49.Sanat yılını kutladığımız Mustafa CEYLAN'ın 40 ı aşkın yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.
Bu kitapların çoğunluğunun "biyografik tahlil kitapları" olduğunu biliyorum. Fakat, Ceylan'ın
üzerinde çalıştığı ve yaklaşık 5-6 yıldır çaba sarfettiği bazı projeleri var ki, bir yayıncı
olarak benim dikkatimi çekti. Bu konuşmamda size onlardan kısa başlıklar halinde bilgi vermek
istiyorum.

Proje-1 :
EFSANELERİMİZ VEYA TÜRK DÜNYASI EFSANELERİ
Mustafa Ceylan ve arkadaşlarının oluşturduğu edebiyat topluluğun GÜLCE EDEBİYAT AKIMI TOPLULUĞU
adı verildiğini ve kurucu olan 5 kişinin Noterlik beyannamesi ile bir MANİFESTO yayınladıklarını ve bu edebiyat çabasının bir AKIM olarak yerleşmesi için çabalar gösterdiklerini hepimiz biliyoruz veya duyduk.
2009-2010 yılında bu edebi topluluğun ilan ettiği üzerinde çalışılacak projelerden birisi olan TÜRK DÜNYASI EFSANELERİ, Mustafa Ceylan olarak üstlenilmiş bir projedir.
Nitekim bu topluluğun o tarihte deklare ettiği projelerden bazıları: 
PEYGAMBERLER Projesi Ali Gözütok tarafından
KAHRAMAN VE ÖNCÜ KADINLARIMIZ Projesi Asuman Soydan Atasayar tarafından
TEMEL TÜRK DESTANLARI projesi Harun Yiğit tarafından
ÇELEBİLER GEÇİYOR projesi Feyzulah Kırca tarafından
DEDE KORKUT EFSANELERİ Projesi Osman Öcal tarafından

tamamlanmış ve çeşitli yayınevleri tarafından yayınlanmıştır. Bunlarla beraber, 
TÜRKÇENİN NAKIŞI Cinas Projesi Ekrem Yalbuz tarafından
MİHRİCAN Projesi Mehmet Özdemir tarafından yayınlandığı gibi, o tarihten bu yana GÜLCE PROJELERİ kapsamında 50'ye yakın eserin kütphanelerimize kazandırılmış olduğunu internet ortamındaki yayınlardan veya gülceedebiyat net sitesi yazışmalarından öğrenmekteyiz.

Bahse konu projelerden MANZUM NUTUK 'un Refika Doğan tarafından yazılmakta olduğunu, TÜRK DÜNYASI EFSANEERİ'nin 1.Baskısının Azerbaycan Vektör İlimler Akademisince yayınlandığını, fakat bunu yeterli görmeyen Ceylan'ın bu kez daha geniş bir proje olarak,mesela Divan ü Lügat it Türk efsaneleri, Karaçay Malkar Nart Efsaneleri gibi Türk dünyası efsanelerine büyük bir azimle daldığını ve eserinin yaklaşık 1200 sayfa 3 ciltte oluşmakta olduğunu ve bu çalışmayı
Kültür Bakanlığına bir proje olarak sunduğunu biliyor muydunuz?

Proje-2
KAYGUSUZ ABDAL DESTANI(Kaygu Sızım)
Bu projeyi tamamladığını, bu projede ağabeyimiz, hocalarımız Naim Tuncalı ve Giray Ercenk'in önerileri doğrultusunda 2 yıldır üzerinde çalışmakta olduğunu;

Proje-3
ŞİİRBAZ SULTANLAR
Şair padişah ve şehzadeleri ile çok özel bilgilerinin yer aldığı çalışmayı tamamladığını, fakat eserin dili üzerinde redakte çalışmalarını sürdürmekte olduğunu,

Proje-4
KÖŞEYİ DÖNEN ŞAİRLER
Öldürülen 101 şairden sonra, doğrusu Mustafa Ceylan'a en çok yakışacak bir çalışma olduğunu zaman zaman anlattıklarını dinledikçe, edebiyatımızda ne kadar da çok YAĞDANLIK ŞİİRİ ve onlara ait köşeyi dönmüş kalem olduğunu öğreniyoruz. Üzerinde çalışmasının devam etmekte olduğunu;

Proje-5
ÇAĞIN DEVRİMCİ OZANI OSMAN DAĞLI, bu analiz, araştırma ve tahlil eserini yazmak için gece gündüz gayret sarfettiğini biliyorum.Bu eserin sayfa düzenlemesini bizzat ben yaparken gördüm. Tahminim 2 veya 3 cilt olacak bir eser.

Proje-6
RASİM KÖROĞLU HAYATI-SANATI-ESERLERİ
Geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz hiciv ustası Rasim KÖROĞLU'nun en yakın arkadaşlarından birisi olarak Ceylan, GÜLCE EDEBİYAT DERGİSİ RASİM KÖROĞLU ÖZEL SAYISI'ndan sonra bu eser için de yoğun çalışmalara başlamış bulunmaktadır. Kaleme alınan kısmının sayfa düzenlemesini şu anda MAVİ KİTAP olarak biz yapmaktayız.

Özetle,
Mustafa Ceylan'ın zamana ihtiyacı var. Koşuya devam ediyor. Yazıyor, yazıyor, yazıyor. Biliyoruz ki onun ŞİİR TAHLİLLERİ eseri yayınlansa edebiyat dünyasında geniş yankılar uyandıracak bir eserdir.

Bliyoruz ki, cesaret edip bir kitap hacminde yayınlayamadığı ŞİİRLERİ, HATIRALARI VE ŞİİRE DAİR MAKALELERİ yayınlanmalıdır.
Ve
Biliyoruz ki, şiir dünyası, ondan GÜLCE EDEBİYAT AKIMI na dair kaleme aldığı MAKALE ve ANALİZLERİ' nin kitabını beklemektedir.

Ne diyelim?
Onun vakti çok kıymetli.
Sihirli bir değnekle zamanı genişletmek isteyişi bu çalışmalarını tamamlamak içindir.

Başarılar diliyor, gündeme getirmediği projelerini yayınlamaya fırsatı olmasını
Tanrı'dan diliyoruz. saygılarımızla...

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi