ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MUSTAFA CEYLAN İLE 49 YIL
#1
http://www.sondakikagazetesi.com/author_article_detail.php…
MUSTAFA CEYLAN İLE 49 YIL
Sabit İNCE
26 Ocak 2015 Pazartesi Saat 16:20Bugün Antalya da olacağım. Birkaç gün de biraz kafamı dinleyip, 49 yıllık şiir serüvenini kutlayacağımız değerli Dostum Mustafa Ceylan, Harun Yiğit ve Ökkeş Baba ile beraber olacağız. Güzel sohbetler yapıp, belki Naim Tuncalı ağabeyimden de güzel şiirleri kale kapısından Akdeniz'e doğru göndereceğiz.

Mustafa Ceylan 49. şiir ve sanat yılını kutlayacak. Kolay değil şiirle yatıp şiirle kalkarak 49 koca yılı tamamlamak. Her babayiğite de nasip olmaz. Üstelik yüzlere yakın kitapla bunları tarihe emanet etmek, araştırmalar yapmak, şölenlere katılmak, şölenler düzenlemek, yurtiçi ve yurtdışında ülkemizi temsil etmek..


Ben şahsen hep gıpta ettim. O'nun gibi olamamanın sancısını çektim onu tanıdığımdan beri. Çalışkan, üretken, dost, edebiyat dünyamızın piri. Bilgili, araştırmacı, kafasına takılanı taa fizan'da olsa arayıp bulan bir şair, yazar, gazeteci. Aslında Gazeteciliği geri plana atarak güzel bir yol çizdi kendisine.


Keşke ben de biraz geriye atabilsem gazeteciliği. Ama ne mümkün?


Hani bir söz vardır. Şiir kuma kabul etmez diye. Bence doğru. Kimse ile veya hiçbir meşguliyet ile paylaşmak istemiyor. Sade benimle ilgilen, sadece bana yönünü çevir, başkaları huri melek de olsa yalnız bana bak diyor şiir hep.
İşte bundan dolayı da pek başarılı olamadık şiir alanında. Çünkü kendisini kimseyle veya başka bir duygu ile paylaştırmak istemiyor. Neden bilemiyorum tabii.


Neyse biz yine Mustafa Ceylan'a dönelim. Ceylan dostumu Ankara'da İsmail Kara dostumuz vasıtasıyla tanıdğımı hatırlıyorum. Yanlış ise İsmail düzeltsin lütfen. Ankara da güzel günlerimiz oldu, beraber yedik, beraber içtik, beraber eğlendir, bazı geceler birlikte ağladık. O yıllarda emekli olmuş, Antalya'ya yerleşmeye karar vermişti. Nitekim de yerleşmişti. Ama kültür, sanat, şiir, edebiyat onun asla vazgeçemeyeceği şeylerdi. 


Nitekim Anasam Meslek Birliğini kurduğum 1999 yılında Ceylan da Anasam Akdeniz Bölge başkanlığını yüklendi. Güzel işler, güzel eserler verdi. Kitaplar yayınladı, etkinlikler düzenledi, başarılı bir dönem yaşadık beraber.
Daha sonra Anasam elimizinden kurtlar tarafından zorla alınınca o da mecburen bıraktı başkanlığı ve yoluna değişik dernekler, vakıflar, etkinliklerle devam etti. Antalya da 2004 yılından itibaren galiba her yıl uluslararası ve ulusal etkinlikler düzenledi. Toplantılar, sölenler, tartışmalar, panel ve konferanslar ile adeta Antalya'yı bir kültür ve sanat merkezi haline getirdi.
Daha sonra Ansan Antalya Sanatçılar Birliğine üye olarak orada yöneticilikler ve çok değerli etkinlikler düzenledi. Fakat Ansan'ın mekanı belediye tarafından ellerinden alınınca yeni arayışlar ve yeni mekanlar bulmak için uğraştı. 
Bu arada da 49 yılını kutlamaya karar vermişler. Beni de 49 yıllık şiir macerasında bir yerlerde bulmuş olmalı ki davet etti, davete icabet borcumuz olduğu için düştük Antalya yollarına.. Bereket havalar pek soğuk değil. Antalya da zaten soğuk olmaz. 


Dediğim gibi Ceylan'ın şiir macerasını ve dostluklarımızı, anılarımızı paylaştıktan sonra birkaç gün Antalya da kalacağım, ablam ve yeğenlerimi ziyaret edip, diğer dostlarla birkaç gün güzel günler ve anlar yaşamak istiyorum. Buna ihtiyacım da var. 


Onun için bu birkaç günlük zamanda yazılarda aksama ve yazamama durumu olabilirse şimdiden sizlerden özür dileyeceğim.
Ama mümkün olduğunca da aksatmamaya çalışacağım. 


Bu vesile ile başta tüm arkadaşlarım olmak üzere, Sevgili dostum Mustafa Ceylan'a daha nice şiirli ve sağlıklı yıllar diliyor, bazı antalya notlarımı da bu sebeple sizlere zaman zaman aktaracağımı duyurmak istiyorum. 
Güzel ve felaketsiz, selsiz, fırtınasız günler diliyorum sevgili dostlar..
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi