ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KISA KISA
KISA KISA

Mustafa CEYLAN

Bugün sözü pek fazla derine daldırmayacağız, ancak, derinliği olan konulardan bahsedeceğiz.

Meselâ şu fotoğrafa ne buyurursunuz?
[Resim: zlriv4.jpg]

Haberi de aynen şöyle :
PKK'nın Kobani'de IŞİD karşısında ağır bir yenilgi almasının ardından, PKK yandaşları Türkiye'de sokak terörü meydana getiriyor.

PKK/YPG AĞIR BİR YENİLGİ ALDI

Kamuoyunun dikkatini Kobani'ye çekme bahanesiyle Türkiye'de okullara saldıran, dükkanları yağmalayanların "silahlı gücümüz" diye her fırsatta onore ettiği PKK ve onun Suriye'deki kolu olan YPG IŞİD karşısında ağır bir yenilgi aldı.

ETEK GİYEREK KAÇAN YPG'Lİ

Türkiye'deki olaylar devam ederken, Kobani'den düşen bir fotoğraf sosyal medyanın gündemini bir anda sarstı. Fotoğrafta PKK'nın Suriye'deki kolu olan YPG'li bir kişi, IŞİD'in Kobani merkeze kadar ilerlemesinin ardından kadın kılığında bölgeyi terk ediyor. Yüzünü maskeyle kapatan, altına ise etek giyerek kadın kılığına giren YPG'li kişi, bulunduğu bölgeden koşarak uzaklaşıyor.

Bence, yakışmış yavru'ya...
Şerefsizler, korkak pislikler bunlar...
Sırtımızdan vurmaya, ülkeyi bölmeye çalışıyorlar.
Namussuzlar...
ATATÜRK Büstlerini yakıyorlar. AYYILDIZLI BAYRAĞIMIZI indirmek istiyorlar...
Alayı, bu resimdeki gibi bunların. Kandili' de, İmralısı' da, hepsi aynı...

*
[Resim: cqb0y.jpg]

GÖZDEN KAÇANA BAKIN----MERAK EDİYORUM: Resimdeki tutanakta ilk cümlede((((((((( ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ' NİN 13.08.2014 gün ve 437 SAYILI KARARI İLE ANSAN'IN TAHLİYESİ İSTENDİĞİ))))))))YAZMAKTADIR. PEKİ bu MECLİS KARARI gerçekten var mı? VAR İSE BU KARARDA CHP Lİ, MHP Lİ ÜYELERİN DE OYU-İMZASI VAR MI? MUHALEFET ŞERHİ VAR MI?KAÇ ÜYE tahliyeye EVET DEMİŞ... LÜTFEN ÖNEMLİDİR... Bu kararı görürsek, sanıyorum ÖNCE HANÇER SAPLAYIP SONRA GELİP BİZİMLE AĞLAYAN(Varsa tabii ki....)(AĞLAMA NUMARASI) YAPANLARI MI GÖRECEĞİZ? GÖZDEN KAÇANA BAKALIM HELE.... ÖNEMLİ ÖNEMLİ ÖNEMLİ...

*

Küçümen bir soru (Antalya'da bulunan dostlarıma)::Şu ALTIN PORTAKAL için ANTALYA KENT MERKEZİ' nde ana caddelerde asılmış bulunan SİYAH renkli ve NE İDÜĞÜ BELİRSİZ renkteki o TÖREN BAYRAKLARI, GÜZELİM ANTALYA'ya yakışmış mı? Sahi o RENKLER neyin rengi ki? PORTAKAL'a ve BU ŞEHRE bunu yapanlar HİÇ Mİ RENK BİLGİSİNDEN YOKSUNLAR, BU OLAYI nasıl görüyorlar? ŞEHRİNİ SEVEN ANTALYALI DOSTLARIMIN KANAATLERİNİ BEKLİYORUM. O renkler neyi çağrıştırıyor? Yakışmış mı bu nadide şehre? (Elinde fotoğraf olan varsa paylaşırsa millet görür...)

*
ÖNEMLİ DUYURU :
Her ayın ikinci pazar günü ANTALYA-KALEİÇİ- KARATAY MEDERSESİ' nde, HARUN YİĞİT kardeşimle beraber yapmakta olduğumuz ŞİİR ETKİNLİĞİ bu hafta Denizli' de görevde bulunmam sebebiyle İLERİ BİR TARİHE ERTELENMİŞTİR. Şairlerimize DUYURUSU yapılacaktır. Önemle duyurur, selam ve saygılar sunarız.... MUSTAFA CEYLAN-HARUN YİĞİT

*

Seneler önce BU MANİFESTOYU yayınlamıştık. Ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı :

GÜLCE EDEBİYAT AKIMI MANİFESTOSU

EY ŞAİR!

Birinci vazifen, Türk Şiirini, bütünüyle Türk Edebiyatını sevmek, ana dilimiz Türkçe ile kültür ve sanatını nakış nakış işlemek ve kalıcı eserleri üretmektir.

Bugün ve gelecekte ki varlığının değişmez temeli budur.

Bu temel, senin en kıymetli hazinendir.

Unutma ki, dilini kaybeden Milletlerin bağımsızlığı da olamaz.

Kültür emparyalizminin işgâli altında inleyen Yüce Milletin, şairlerinin haykırmasını, kültür ve sanat adamlarının üreteceği eserleriyle yüreğine ses olmasını beklemektedir.

İçinde bulunduğun vaziyete dön de şöyle bir bak!

Bütün Dünyada emsâli görülmemiş bir galibiyetin temilcileri,Cennet Anadolu'yu Cehenneme çevirebilmek için her türlü şer planı, projeyi uygulamaya koymuşlar ve koymaya devam etmektedirler.

Aziz yurdumuz bir ateş çemberi içindedir. Başları bulutlu, özgür dağlarımızda bölücü-dış destekli, kalleş bir örgütün eşkiyâsı vardır. Anadolu'nun her köy ve kasabasına gün geçmiyor ki bir Mehmetcik tabutu gelmesin. Kahraman ordumuza bu mücadelede şairin-yazarın, kültür ve sanat adamının destek vermesi gerekmez mi?

Anadolu insanı, kırsal kesimden Büyük kentlerin varoşlarına göçmüş ve göçmeye devam etmektedir. Şimdi, % 65'i 30 yaşın altında olan Halkımızın % 85'i kentlerde yaşamaktadır.

Adına sayısız şiirler yazdığımız İstanbul şehrimizin nüfusu,yüzlerce ülke nüfusundan bile fazladır.Bugün kişisel dertler ve sancıların temelinde toplumsal sorunlar bulunmaktadır.

Moda, özenti,kendini bilmezlik; havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirlettiği gibi, dil ve edebiyatımızı da kirletmiştir.

Para-madde ve ekonomi kültür ve sanata da hükmetmektedir.Manâ-gönül zenginliği yerini maddeye terketmiştir.

Dünya ölçeğinde bir şairimiz-ozanımız da yoktur

Senelerden bu yana boş vezin kavgaları yapmaktayız.

Sanat-şiir sanatı adına internetin sağladığı imkânlar da kullanılarak sanat-şiir katledilmektedir.

Okumayan, araştırmayan, tefekkür etmeyen, düşlerini gerçekleştirmek heyacanıyla yüreği gümbürdemeyen, halkın gündeminden ve kaygılarından uzak bir şair-şiir kara bulutunun içindeyiz.

Edep'ten kaynaklanan Edebiyatımız, bir asırdır, köklerinden koparılmadan yenilenmeyi, daha doğrusu yeni bir akımı beklemektedir.

Ey Türk Kültür ve Sanatının şairi!

İşte bugün, bu hâl ve şartlar içinde bulunmaktasın. Şu halde vazifen, Türk Şiirini, bütünüyle Türk Edebiyatını kurtarmak ve Dünya'da hak ettiği yere getirmektir! Muhtaç olduğun kudret, Türk Edebiyatının başarılı mazisinde mevcuttur!

Dünü bugünle yoğurarak geleceğe yürümek zorundasın!

Haydi, durmak, susmak zamanı değil şimdi!

Saygılarımızla.
GÜLCE EDEBİYAT AKIMI
------------------------------------------

(*) Büyük ATATÜRK'ün GENÇLİĞE HİTABESİ' ne şairler için naziredir.

*
UNUTULMAZ BİR ŞİİR :

BIRAK BENİ HAYKIRAYIM

Ben en hakîr bir insanı kardeş sayan bir rûhum;
Bende esîr yaratmayan bir Tanrı'ya îman var;
Paçavralar altındaki yoksul beni yaralar;

Mazlumların intikamı olmak için doğmuşum.
Volkan söner, lâkin benim alevlerim eksilmez;
Bora geçer, lâkin benim köpüklerim kesilmez.

Bırak beni haykırayım, susarsam sen mâtem et;
Unutma ki şâirleri haykırmayan bir millet,
Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir;

Zaman ona kan damlayan dişlerini gösterir,
Bu zavallı sürü için ne merhamet, ne hukuk;
Yalnız bir sert bakışlı göz, yalnız ağır bir yumruk!..

Mehmet Emin YURDAKUL

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi