ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YEREL YÖNETİMLER VE ŞİİR

YEREL YÖNETİMLER VE ŞİİR

Mustafa CEYLAN

Dünkü yazımızda ŞÜM'den bahsetmiş, şiir adına hareket edip şiiri hançerleyenlerden dem vurmuştuk. Bugün, yerel yönetimler ve şiir konusunu irdelemeye çalışacağım.

Eskiden yerel yönetimler dediğimizde İl Özel İdaresi ve Belediyeler akla geliyordu. Şimdi, İl Özel İdarelerini ortadan kaldırınca, karşımıza "temsil" makamı olarak valilik ve yerel yönetim olarak da Büyükşehir Belediyesi ile İlçe Belediyesi çıkmaktadır. 

Belediyeler, kendileri ile ilgili yasaların çerçevesinde kültür ve sanat etkinlikleri düzenleyebilmekte ve bu etkinliklerde oluşacak giderleri de bütçelerinden karşılayabilmektedirler. Hattâ, o ilde-ilçede bulunan kamu yararına çalışsın veya çalışmasın "yerel kültür sanat dernek veya vakıfları" ile de ortaklaşa etkinlikler düzenleyebilmekteler, derneklerle yaptıkları-yapacakları protokollar ile belediyelerinin mücavir alanında bulunan vatandaşlara kültür-sanat etkinliğinin sunulmasını sağlayabilmektedirler. 

Fakat, yasaların ön gördüğü bu husus, nedense ülkemiz belediyelerinin çoğunun ilgisini çekmemekte... Belediyelerin çoğunluğu belde-yörelerine şairleri, edebiyatçı veya yazarları-ozanları çağırmak yerine, "baldır-bacak bayramı" yapan "yarı artist-yarı solist" şarkıcı müsvettelerini sanatçı sandıklarından, onlara tonlarca para aktarmaktadırlar. Sanatı "Hülya Avşar'ın kahkasından(!)" algılayan bu anlayış, maalesef belediyelerimizin çoğunluğuna hakim gözükmekte.

İlin spor kulüpleri, kamu yararına çalışan dernek olmadığı halde, spora araba, saha, araç-gereç-forma, ayakkabı, ödül vb oluk gibi akıtan Belediyelerimiz, sanat-kültür derneklerine gelince addeta "kör" kesilmektedirler. Tamam, spora yapılan desteğe karşı değiliz, elbette olmalı, ama edepli bir gençliği yetiştirmenin yolunun da "edebiyat" tan geçeceğini de görmezlikten gelmemeliyiz.

Memleketimizde başta Mersin Belediyesi (eski Tarsus)-Burhanettin KOCAMAZ-Belediye Başkanının uzun yıllardır düzenlediği KARACOĞLAN ETKİNLİKLERİ, oldukça başarılı ve "marka" değeri taşımaktadır. Kendisi de şair olan Belediye Başkanı' nın beldesinn tanıtımına ve Karacoğlan'ın gönüllerde yaşatılmasına yaptığı katkılar oldukça övgüye değer çabalarla devam etmektedir.

Kütahya-Simav' da on yıllardır devam eden SİMAV ŞAİRLER ŞÖLENİ' de unutulmaz izler bırakan etkinliklerdendi. Osman KARAASLAN arkadaşımızın ( Rahmetli Asım KISBET ve rahmetli Ali ABDÜLKERİMOĞLU' nun da destekleriyle) gerçekleştirdiği ŞAİRLER BULUŞMASI, Simav Belediyesi' nce, sanıyorum, yukarıda anlattığım anlayışla "askıya" alınmışa benziyor. Oysa, gerçekten seviyeli ve başarılı etkinliklerin başındaydı Simav Şairler buluşmaları.

Karaman-Sarıveliler Belediyesi'nin her yıl düzenlediği etkinliğin içinde zaman zaman ŞİİR VE EDEBİYAT'ın yer aldığını görmekteyiz. Oldukça başarılı olan bu etkinliklerde "akademik kadro" nun sunduğu tebliğler, yaptıkları konuşmaların tadı halâ belleklerimizde diyebilirim.

Elazığ'a gelince. Orada "Valilik" var ve başta "Avrasya Şairler" kuruluşu olmak üzere belirli bir ekibin sıkı çalışması ve gayretleri ile senelerden bu yana yürütülmeye çalışılmaktadır. 

Sinema sanatına büyük paralar harcayan bizim Antalya'mıza gelince, "şiirin altın portakalı"nı da yaptığı halde, bana göre, "şiirin mason locası" diyebileceğim, belirli zihniyet ve ekibin dışına çıkamamış, şiirle kenti-halkı buluşturamamıştır. Hep aynı ekibin "al gülüm-ver gülüm" anlayışıyla acmasız ve tek yanlı davranışlarının sergilendiği bir altınportakal şiir olayı yapılagelmiştir.

Antalya Sanatçılar Derneği(Ansan)'ı 19-20 yıldır bulunduğu mekândan, "kapris" ve "egoizma" anlayışı ile çıkarmaya çalışan bir zihniyetin bakalım Antalya' mızın sanata dair yarınlarında ne yapıp ne yapmayacağını görecek ve yaşayacağız.

İşte tam burada diyeceğimiz şu ki;
Belediye başkanları "belirli bir siyasi parti"den aday olup seçildikleri için, aslında seçilene kadar partili olmalılar, seçildikten sonra "parti" defterini kapatmalılar. Bu böyle olmayınca, ufku dar, tutucu ve enaniyeti yüksek belediye başkanlarının iki dudağının arası "kanundan da üstün(!)" müş sanki. Seçildikten sonra, sanki gökten zembille inmişler o koltuğa mübârekler, enaniyet imparatoru kesilivermekteler. 

Bir de Belediyelerin KİTAP YAYINI konusuna değinmek istiyorum. Evet, SÖZ UÇAR YAZI KALIRMIŞ. Bence kitap yayınlama cesaretini gösteren belediyeler ALKIŞLANACAK BELEDİYELER'dir. Mesela DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ' ni kitap yayınındaki muhteşem çalışmaları sebebiyle kutluyorum.

Belediyeler, beldelerinin geleceğini yoğurmalıdırlar. Beldelerinin tarihi ve folklorik değerleri ile öteki mahalli sanat ve kültürel kişilikleri ve çabaları desteklemeli ve kitap yayınlarına mutlaka önem vermelidirler.

Ankara-İstanbul-İzmir, evet bu üç dev şehrimizin Büyükşehir Belediyeleri' nin kültür ve sanat faaliyetlerini yaygınlaştırmaya ve şiire özel önem atfetmeye davet ediyorum. Bursa Belediyesi' nin "kent konseyi" sanat çalışmalarını da burada ifade etmeden geçmek istemiyorum. KIRŞEHİR'de öğretmenimiz Zübeyde GÖKBULUT'un yıllar süren AHİ EVRAN -AŞIK PAŞA vb gibi oldukça başarılı etkinliklerine Kırşehir Belediyesi' nin daha fazla destek vermesini temenni etmekteyiz. ESKİŞEHİR' de VALİLİK organizasyonu ile düzenlenen YUNUS EMRE HAFTASI etkinliklerine ESKİŞEHİR ŞAİRLER DERNEĞİ' mizin daha etkin ve düzenleyici olarak MUTLAKA iştirakinin sağlanması gerektiğini de belirtmeliyim.NİKSAR BELEDİYESİ' nin de düzenlediği şahane şiir etkinliği ile beldesinin kültür ve sanatına iz bıraktığı kanaatindeyim...

Ya diğer Belediyeler?
Belki de bir çok belediye şiire zaman ve salon ayırmakta. Benim bildiklerim ve aklıma gelenler bunlar. 

Belediyelerin ŞİİR DERGİLERİ ile ilgilenmelerini de elbette arzulamaktayız.

Ayrıca,
Belediyeler İller Bankası' nın ortağıdır. İller Bankası kârının % 50 'si her yıl PROJE KARŞILIĞI HİBE olarak köylere yardım olarak gönderildiği gibi, Kültür Bakanlığı'nın çeşitli genel müdürlüklerinin ve Gençlik ve Spor Bakanlığı' nın, illerdeki KALKINMA AJANSLARI' nın, AB fonlarının, Japonya Büyükelçiliği fon ve desteklerinin de kullanılarak, ÜRETİLECEK ŞİİRE -KÜLTÜRE- SANATA DAİR PROJELER ile Belediyelerine önemli miktarda HİBE GELİR elde edebileceklerini de işaret etmek istiyorum.

Sonuç olarak, Belediyeler gelecek nesillerin zihnine ve gönüllerine taht kurmak istiyorlarsa, kesinlikle ŞİİR'in efsunlu kanatlarına tutunmalıdırlar. 

Yarın bir başka konuda buluşmak umudu ile, esen kalınız...

29/30.09.2014

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi