ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DEPREM GERÇEĞİ(1)
#1
28/10/2011

DEPREM GERÇEĞİ(1)

Mustafa CEYLAN
*************

Bu kez, güzelim ülkemizin karşı karşıya kaldığı deprem âfeti konusuna, daha önceki yıllarda Ankara'da Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanlığı görevinde bulunmuş ve bugün de Antalya'da bir Yapı Denetim Firmasında çalışan mühendis olarak değinmek istiyorum.
[Resim: deprem%2Bfelaketi.jpg]
Evet;
Ülkemiz topraklarının ve ülkemiz nüfusunun % 90'ından fazlası aktif fay kuşağı üzerinde ve her an meydana gelebilecek deprem âfeti ile karşı karşıya bulunmaktadır. İşte bu kaçınılmaz gerçek ki, bizim ülke ve millet olarak asla gündelik işlerle, hay-ı huy ile uğraşarak vakit geçirmek yerine; gece gündüz durmadan dinlenmeden bu deprem âfetine karşı tedbirli ve hazırlıklı olmamız için çaba sarfetmemizi işaret etmektedir.

Şimdi, yaramız taze ve sıcak ya; TV ekranlarında ilgili-ilgisiz bir sürü insan bu konularda tamamen acemi ve bilgisiz sunucuların sorularına cevap vermeye çalışmaktalar. Bakanlarımız ve Başbakanımızda Erciş' te karşılaştıkları manzaralar içinden mesajlar vermeye çalışmakta.

Ve
Başbakanımız, "kimsenin gözünün yaşına bakmadan, oy kaygısı duymadan depreme dayanıksız yapıları yıkacaklarını" söylemektedir.

Oysa;
Söylemek, yani uçup gidecek bir söz sarfetmek; sıcağı sıcağına bel ki stresin- hattâ yer yer doruğa çıkan öfkenin pansumanı olursa da, (söz uçar yazı kalır) mucibince, bu söylemler yazıya dökülmediği sürece, bir vatandaş olarak şahsen beni tatmin etmemekte ve etmemiştir de. 12 Yıl geçmiş en yakın büyük depremden bu yana. Ne yapmışız? Sadece koskocaman bir HİÇÇÇÇ!!!!
[Resim: deprem1.jpg]
Oysa;
Çok âcilen yeni bir DEPREM yasasına ve kamu'nun da yeniden bir "âfet yapılanması"na zaruri ihtiyacı vardır.
Sayın Başbakanımızın hükümeti, 4708 sayılı Yapı Denetim Yasası ve Uygulama Yönetmeliği'ni 19 pilot il uygulamasından 81 ile yayarken, Yapı Denetim Kuruluşlarını da adeta "kuş" a çevirmiş, mühendislik hizmetlerini ve mühendislerimizi, çoğu cahil şapkalı sermayedar müteahhitlerin insafına terketmiştir.

Daha dün gibi hatırlıyorum. 12 Eylül'ün Kenan Evren hükümetleri vardı iş başında ve Erzurum Depremi olmuştu. Ben, o günlerde Afet İşleri Genel Müdürlüğü' nün Makina ve İkmal Daire Başkanıydım. Depremin olduğu günün ertesi günü MKE' nin elinde, fabrikasında ne kadar kamptreyler var ise el koymuş, deprem mahalline, geçici iskân için, prefabrik konutlarla birlikte ulaştırmıştık. 4 -5 gün sonra Ankara merkezli, ülkenin her iliyle deprem mahalli arasında ikmal köprüsü kurup, ihtiyaçları tamamlamıştık bile... [Resim: 62467.jpg]Bugün, Kızılay'ın çadır meslesinde yaşadığı handikap ortada iken, Tv lere çıkıp bir de "bugüne kadar en hızlı ve en kapsamlı-donanımlı" deprem ulaşım-organizasyon-ikmal ağını kurduk diyenlerin demeçlerini dinledikçe, çadır bulamayan kırsaldaki köylü bebelerinin sırtlarından aşağıya esen buz gibi soğuk havayı taaa iliklerimde hissetmekteyim. Afet esnasında ilk defa kamptreyler konusunu geçici iskân-hattâ çadır yerine koymuş birisi olarak, bugün ülkemizdeki kamu ve özel tüm ahşap işleyen fabrikalar ve prefabrik konut üreten fabrikaları organize ettik..Veee. Şimdi, Bakan veya yetkililerden ben, "her gün şu kadar adet kamptreyleri deprem bölgesine getirip vatandaşımızı bu kış kıyamatte ortada bırakmayacağız" demelerini beklerdim.

Şimdi Doğu'da hava soğuk. Kar yağmaya başladı bile. Kızılayın mevcud çadırlarının insan sağlığına elverişsiz olduğunu ve hiç bir şekilde vatandaşı koruyamayacağını hepimiz biliyoruz. O halde niye, vatandaşımızı kandırıyoruz? Niye bu göstermelik duruşlar ve niye bu beyanlar ki? 

Kızılay dahil-ki Kızılay bir DERNEK'tir, devlet dairesi değildir, bir sivil toplum kuruluşudur; Kızılay dahil, yeni bir yapılanmaya ihtiyaç vardır.

Afet öncesi
Afet Anı
Afet Sonrası olmak üzere üç aşamalı ve kalıcı bir planlamaya hergünden daha fazla ihtiyacımız vardır.
Evet;
Bütün illerimizde şimdi AKUT ve benzeri-acil müdahale- kurtarma-sivil savunma kuruluşları-oluşumları var. Ancak, bunu dahi temel - kalıcı bir yapıya kavuşturmamışız. Hele ki, Doğu ve Güneydoğu' nun BDP li ve çoğu da zavallı-beceriksiz Belediyeleri ve o belediyelerin sıfırın altındaki mühendislik hizmetleri ve deprem master plansız lâyüsel davranış modelleri ki insanı çileden çıkaran, hattâ sabrını taşıran kuruluşlar durumundadırlar.

Nutuk atmakta, taş atmakta, yalan savurmakta, vaatler sıralamakta usta olmuşuz da, temsil ettiğimiz halkımıza hizmeti ibadet kabul eden bir anlayışa sırt çevirmişiz. Yazık bize, vah bize!!!

*


DEPREM BÖLGESİNDEN GELEN SON HABERLERDEN SEÇME:
(Haber Tarihi: 28 Ekim 2011 Cuma Saat 04:12)

Erciş'te 108 Saat Sonra Gelen Mucize

Van'da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin ardından çalışmalarını sürdüren arama-kurtarma ekipleri, Erciş'te, 13 yaşındaki Serhat Tokay'ı enkaz altından sağ kurtarmayı başardı.

Van'da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin ardından çalışmalarını sürdüren arama-kurtarma ekipleri, Erciş'te, 13 yaşındaki Serhat Tokay'ı enkaz altından sağ kurtarmayı başardı. Bilinci açık olan Tokay'ın, kurtarma ekiplerinden su ve yiyecek istediği belirtildi. 

Kırıkkale Ulusal Medical Kurtarma Ekibi, (UMKE), Van Yolu Caddesi'ndeki Sevgi Apartmanı'nın enkazı altında canlı olduğunu tespit ederek çalışmalarını hızlandırdı. Yapılan çalışmalar sonucu ekipler, saat 02.10 sıralarında depremden yaklaşık 108 saat sonra Serhat Tokay'ı enkaz altından canlı çıkarmayı başardı. 6'ncı kez göçük altından canlı çıkarttıklarını belirten ekip elemanları, Tokay'ın kendilerinden ilk olarak su ve yiyecek istediğini söyledi. Vücudunda görünür bir yara izi olmadığı belirtilen Tokay, kaldırıldığı sahra hastanesindeki ilk müdahalesinin ardından helikopterle Van'a götürüldü. 

Müteahhit Salih Ölmez'in yaptırdığı söylenen binada 20 daire olduğu ve enkazda arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtildi. 

Haber: Turgay İPEK-Kamera: Salih Tekin/Van,(DHA) 
(Doğan Haber Ajansı)
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi