ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KUTSAL ÇİLE ve ALİ GÖZÜTOK ŞİİRİ
#1
09/10/2011

KUTSAL ÇİLE ve ALİ GÖZÜTOK ŞİİRİ

Mustafa CEYLAN
**************

Yeni çağın yeni edebiyat akımı GÜLCE' nin öncülerinden Ali GÖZÜTOK, Gülce' nin 2011 yılı Projeleri'nden "Kur'an' da ismi geçen Peygamberler" konusunu kendisine görev olarak almış, yaklaşık bir yılı aşkın süredir de bu konuda çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmanın sonuna gelmiş olan Gözütok, Sevgili Peygamber'imiz için başlıbaşına bir kitap, diğer 24 Peygamber içinde epey kalın, tahminim 500 sayfa civarında bir çalışmaya imza atmış durumda.

Bu çalışmalar sırasında Gözütok Hocamızla zaman zaman bir araya geldik, o'nun kaleme aldığı mısraları ben sesli okuyarak, o güzelim mısraları dillendirmeye gayret ettim.

Projeye PEYGAMBERLERİN ÇEKTİĞİ ÇİLELER olarak başlayan Gözütok, daha sonra, baktı ki özellikle genç nesle Peygamberlerin hayat öykülerini de vermek gerektiğini hissederek, inceleme alanını genişletti. Böylece eser, KUTSAL ÇİLE olmaktan çıkıp, bir çeşit PEYGAMBER BİYOGRAFİLERİ-GÜLCE şekline dönüştü.

Umarım, Gözütok'un bu çabası, bu bıkmadan, usanmadan, sabırla gerçekleştirdiği çalışmaları hak ettiği yeri bulur ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından iki kitap halinde eser yayınlanır.

*
Evet KUTSAL ÇİLE...
Dikkatimi çekmiştir.
Hani günümüzde vekiller asillerin sahip olduğu imkân ve şartları asillerden daha iyi kullanıyorlar ya; kutsal emâneti görev olarak alan, insanlara tebliğ ile vazifeli olan YÜCE YARADAN'IN KULU VE ELÇİSİ olan PEYGAMBERLER, taa ilk Peygamber Hazreti Adem'den Sevgili Peygamber'imiz Hazreti Muhammed(S.A.V)'e kadar hep eziyet, sıkıntı ve çile çekmişlerdir.

Aklımıza gelenleri sıralayalım hele :

-Adem yasaklanmış meyve(elma)yüzünden Cennet'ten kovuldu. 

-Halil'e oğlunun boynunu kesmesi emrolundu.

-Yakup oğlundan ayrılarak gözyaşlarına gark oldu.

-Yusuf'u attılar kuyuya, güzelliği yüzünden sıkıntılar çekti.

-Eyûp, hastalıklarla inim inim inledi.

-Zekeriya'nın başı testere ile kesildi.

-Yahya, gadr ile kurban edildi.

-Babasız İsa çarmıha gerildi.

-Sevgili Peygamberimiz Muhammed(S.A.V)'in Taif'de ayakkabısı kana boyandı ve Uhud'da dişleri kırıldı.

-Ebubekir zehirlenerek öldürüldü.

-Ömer, kaza okuyla şehid edildi.

-Kur'an'ı toplayan Osman şehid edildi.

-Hazreti Ali'ye kılıç tesirini gösterdi.

-Hasan zehirlendi.

-Hüseyin'in başı kesildi.


Elbette bunlarla bitmiyor. Bunlar, sadece benim hatırladıklarım. Dağların, taşların, okyanusların korkup kabul etmediği emâneti kal-ü belâ da kabul eden insan, hangi dönemde kutlu çizgiden ayrılmış, azgınlaşmış, toplumsal düzen bozulmuş; gene insanlar arasından Yüce YARADAN, Peygamberler göndererek, görevlendirerek; rayında çıkan insnalığı mübârek bir çizgiye getirmiştir. Peygamberler, bu görev sırasında; o toplumsal dokuyu bozan güçler tarafından epey eziyetler ve cefalara düçar edilmişlerdir. Hani dilimizde denir ya "Peygamber sabrı" diye, işte bu da Peygamberliğin en büyük sabır sahiplerine nail olduğunun bir işaretidir.

*

İki renk...
İki kutup...
Terazinin iki gözü...
Tahteravalli...
Bir gün sen galipsin, yarın ben galibim, sen mağlupsun.
Bu sanık, şu savcı, ötekisi tanık...
Suçlu, suçsuz, hapishane, savcı, gardiyan ve demir kapı...
Hülâsa doğumla ölüm arası bir geçici âlemdeyiz...

Bunca problemle karşılaşıp, eşi benzeri görülmemiş çileler çeken Peygamberler, hep insanlığın huzurunu, refahını ve mutluluğunu istemişlerdir. 

Terziden, marangoza, demirciden, hallaca, çiftçiden tüccara varıncaya kadar çok çeşitli meslekler icra eden peygamberler halkasının altın zincirinin öyküsünde hep kutsal çile var. Peygamberler tarihi bence, acılar, elemler tarihidir.

*
Ali Gözütok, hece şiirimizin ustalarından. Gülce Edebiyat Akımı' nın öncü bayraktarlarından. İlâhiyat fakültesi mezunu ve senelerce İmam hatip Okulları ve Halk eğitimlerde müdürlük görevlerinde bulunmuş. 

Konusunun uzmanı yani.

Peygamberler projesi, onun tecrübesi ile, araştrmacı, çok okuyan kişilik yapısı ile bir senede tamamlandı. Sahasında ilk ve tek olan bu eser, gelecek nesillere GÜLCE'mizin önemli bir armağanı olacaktır.

Teşekkürler Ali Gözütok....
Teşekkürler Gülce....
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi