ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tahir Kutsi MAKAL’ın “KARACAOĞLAN” Kitabı (1)
#1
Tahir Kutsi MAKAL’ın “KARACAOĞLAN” Kitabı (1)


Mustafa CEYLAN
(Makal üstadın sağlığında Yapılmış Bir Çalışmamız)
*****************************************

Karacaoğlan kitabı Tahir Kutsi’nin kalemiyle yazılmış, mükemmel bir kitap olup,Toker Yayınlarınca yayınlanmış ve bugüne kadar 4. baskısını gerçekleştirmiştir. Eser öteki kitaplar gibi Milli Eğitim Talim Terbiye Kurulunca tüm okullara tavsiye edilmiştir. 

Karacaoğlan kitabı üzerine biz fazla bir yorum getirmeden, hattâ hiçbir yorum katmadan eserin başlangıç bölümünden bir kısmını buraya alarak, eserle okuyucuyu doğrudan, doğruya karşılaştırmayı düşündük. 

Eser, sahasında çok büyük bir çalışmadır. Kaynak kitaptır. Tamamı 191 sayfadan meydana gelen eseri biz de tüm okuyucularımıza tavsiye ediyor ve eserden bölümlerle sizleri başbaşa bırakıyoruz. Bu sadece kısa bir bölüm olup, asıl kaynak Tahir Kutsi’nin eserindedir. 

İşte Bölümler, 

Türk Halk edebiyatının önde gelen isimlerinden Karacaoğlan, XVII. Yüzyıl halk ozanlarımızdandır. Eserlerinden 1608 yılında doğduğu sanılmaktadır.Karacaoğlan’ın nerede doğduğu ve öldüğü belli değildir. Toroslar’da ve Çukurova’da yaşadığı, Anadolu’yu ve o sırada Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde bulunan Suriye, İran ve Rumeli’ni gezdiği bilinmektedir. Ünü Anadolu’ya ve Rumeli’ye yayılan Karacaoğlan kendisinden daha önce yaşayan Köroğlu, Aşık Kerem, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal gibi ozanlar 17. yüzyılın başında yaşayan Öksüz Dede,, Kuloğlan, Kâtibi, Kayıkçı Kul Mustafa’nın etkisinde yetişmiştir. Daha sonra kişilik kazanan Karacaoğlan kendisinden sonra gelen halk ozanlarını, Aşık Ömer, Gevheri, Emrah, Zihni, Dertli ve Dadaloğlu’nu etkilemiştir. Ayrıca Karacaoğlan halk ozanlarını da aşarak “milli edebiyat” akımını yürüten Rıza Tevfik Bölükbaşı, Faruk Nafız Çamlıbel, Orhan Seyfi Orhon ile Cumhuriyet devri şairlerinden Necip Fazıl Kısakürek, Behçet Kemal Çağlar, Cahit Külebi ile öteki bir çok sanatçıyı etkisi altına almıştır. 

Karacaoğlan, halk şiiri geleneğine bütünüyle uymuş, hece vezni dışında ölçü kullanmamış halkın konuştuğu dil ile yazıp söylemiştir. Okur yazar olduğu anlaşılan Karacaoğlan medrese ve tekke şairleri gibi yazmaya da özenmemiş, özellikle tabiat ve aşk konularını işlemiştir. Koşma, türkü, semai, destan yazan Karacaoğlan 6+5 duraklı 11’lik,, 4+4’duraklı 8’lik hece veznini kullanmıştır. 

Çeşitli cönklerden ve halk ağzından Karacaoğlanın şimdiye kadar 507 eseri derlenmiş ve yayınlanmıştır. 

Yüzyıllardanberi Anadolu’ya dalga,dalga yayılan bir ses var. Dillerden düşmeyen türkü, gözlerde şavkıyan ışık, gönüllerde kabaran heyecan, Karacaoğlan. 

Dağlarda uğultu ovalardaki sarı başaklarda ve ak çiçek açan Çukurova pamuğunda bereket Karacaoğlan! 

Halk yaşadıkça yaşayacak olan Türk Halk Şiiri anılınca ilk akla gelen isimlerden, Türk Halk şiirine hareket Karacaoğlan 

Yaylalar onunla engin, tarlalar onunla zengin obalar onunla zengin. Karacaoğlan! 
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi