ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tahir Kutsi MAKAL’ın “AŞIK VEYSEL” Kitabı (1)
#1
Tahir Kutsi MAKAL’ın “AŞIK VEYSEL” Kitabı (1)


Mustafa CEYLAN
(Makal Üstadın Sağlığında Yapılmış Bir Çalışmamız)
**************************************

ESERİN KÜTÜGÜ; 
ESERİN ADI: AŞIK VEYSEL (Hayatı, Sanatı, Şiirleri) 
KAPAK, Etem Çalışkan 
YAYINLAYAN, Toker Yayınarı 
100 Büyük Edip ve Şair Dizisi, No.47 
İSTANBUL-1993 
Tahir Kutsi Makal’ın Türk Edebiyatına ve Milli kültürümüze mükemmel armağanlarından birisi de “AŞIK VEYSEL” kitabıdır. 

Karacaoğlan, Dadaloğlu, Köroğlu, Zara’lı Aşık Adem ve Aşık Hasan Dede kitapları gibi, sahasında önemli bir kaynak kitap olan bu eser, 240 sayfadan meydana gelmiştir. Kitap şu bölümlerden oluşmaktadır. 
- Aşık Veysel Kimdir? 
- Aşık Veysel Yaşarken 
- Sadık Yare Kavuşuncu 
- Dediler Ki, 
- Sivrialan Köyünde 
- Eserleri 
- Aşk Şiirleri 
- Güzellemeler 
- Öğütler 
- Sosyal Konular 
- Tabiata Bakış 
- Tanrı Yolunda 
- Türk Adı 

Tahir Kutsi eserleri hazırlarken, hangi noktalardan haraket ettiğini şu şekilde belirtmektedir. 

'Günümüzün halk şairleri üzerine yaptığım, “Son Havadis”te yayınlanan kısa incelemem tahminlerin üstünde büyük ilgi gördü. Halk kendini bulmaya, kendini görmeye susamıştı. Türk halk şiiri geleneğimizi günümüzde sürdüren ozanların eserlerini görmek okumak halkımız için sevindirici olmuştu. Kendini buluyordu okuyan koşmalarda güzellemelerde, ağıtlarda, koçaklamalarla heyecanlanıyordu okuyan taşlamaları görünce “oh olsun” diyordu. 

Yaşatan oldukça yaratan olacaktı. Kim ne derse desin halk şiiri devam edecekti. Yunus’u, Karacaoğlan’ı, Pir Sultan Abdal’ı, Dadaloğlu’nu yetiştiren Türk halkı kendi duygu ve düşüncelerini yansıtanları yaşatacaktı. 

Bu kitapla bir gerçek ozanımızı bütün cepheleriyle tanıtmak istiyoruz. Türk halk şiiri çağdaş gerçek temsilcisi büyük ozan Aşık Veysel’i halkta saz şairleri üzerinde bazı maksatlıların yarattığı bulandırıcı düşünceyi aydınlığa çıkarmak üzere sunuyorum. 

AŞIK VEYSEL KİMDİR? 
Başlığı altında büyük ozan’ımızın hayatı kısaca verilmiştir. Aynen şöyledir: 

Veysel Şatıroğlu günümüz saz şairlerinden, doğumu 1894 ölümü: 21 Mart 1973. Günümüzün aşıklarından Ali İzzet ve Talibi gibi Veysel de Sivas’ın Şarkışla ilçesi köylerindendir. 

Veysel, Sivralan köyünde doğdu, bir çiftçi oğlu; yedi yaşında iken bir çiçek salgınında gözleri kör olduktan sonra, babasının avunsun, eğlensin diye verdiği kırık bir saza alıştıkça, Sivralan’a gelip giden âşıkları dinledikçe duyarlılığı gelişti. 1920’de anasıyla babası da ölünce kahırlı hayatında tek can yoldaşı olan sazı ve ağabeysinin çoluk çocuğuyla yalnız kaldı. 1928’den sonra Zara ve Hafik taraflarına gitti, bir, iki köyde bir süre misafir edildi. 1931’den sonra tanınmaya başladı. 

Bir arkadaşının yedeğinde üç ay yaya yürüyerek Cumhuriyet'in onuncu yıldönümünde Ankara’ya ulaştı. İlk şiirlerini milli bayramda Ankara’da söyledi (29 Ekim 1933) .. Kahvelerde sazını çaldı. Koşmalarını okudu. Yurdu dolaşmaya gittiği yerlerde şiirlerini okuyarak sazını çaldı ve bu tarihte tanınmaya başladı. 
 
Cevapla
  


Foruma Git:


Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi