ein Bild ein Bild
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Yap Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KİTABIN ADI: TAHİR KUTSİ MAKAL
KİTABIN ADI: TAHİR KUTSİ MAKAL

Yazan: Ünal Şöhret Dirlik

Antalya’da yaşayan yazar, araştırmacı, şair, Makaloğ (*) Mustafa Ceylan’ın uzun soluklu kitabının adı;Tahir Kutsi Makal (Hayatı- Sanatı-Eserleri)
2014’ün son aylarında bana ulaşan kitap 678 sayfa,I. Hamur kağıda basılmış, ön kapakta Tahir Kutsi Makal’ın orijinal bir bir fotoğrafı var.
Yazarını tanıtırken “Makalog” dedim.Bu unvanı Mustafa Ceylan’a  bizzat Tahir Kutsi Makal vermiştir.Ceylan’a yazdığı notta  “Makalog” sözcüğünü kullanmıştır. Kitabı okuduktan sonra bu kanıya varabiliyoruz. Bir konu üzerinde  en çok araştırma yapan, en çok bilgiye sahip olan, anlamına geliyor. Mustafa Ceylan bu unvanı hak ediyor doğrusu.Çünkü Tahir Kutsi Makal’ın sağlığında adı geçen kitaba başlamıştı bile. Tahir KUtsi Makal’ın da bundan haberi vardı.Bazı yazıların kitaba girmesi konusunda Tahir Kutsi- Mustafa Ceylan arasında yazışmaların  olduğu kitapta yer alıyor. İçindekilere göz atacak olursak: Önsözde şöyle diyor Mustafa Ceylan:
Tahir Kutsi Makal’ın sağlığında yaptığımız bu araştırma-inceleme, tahlil çalışmalarımızı, onun aziz hatırasını yaşatmak maksadıyla bugün gündeme getiriyor ve rahmetliyi dualarla anıyoruz.
Çalışmalar sırasında üstat, bana yazdığı mektuplar ve kısa notlarda beğenisini belirtmekle kalmamış bir de bana “Makalog” ünvanını vermişti. EVET Makalog”
Tahir Kutsi Makal’ı , hayatı ve eserlerini teker teker  inceleyip analiz ederken, onun ruh kökünü yakalamaya ve duygu dünyasını ışığa çıkarmaya çalışıyorduk.
Özellikle “Halk Edebiyatı”, “folklorumuz” ve “Halk şiiri” konularında yeri doldurulamayan bir üstaddı Tahir Kutsi Makal: Böyle giderse de asla doldurulamayacak.
Folklorcu, araştırmacı,, gazeteciliğinin yanında “Babanız Yine Âşık Çocuklar” diyerek, candan,içten, samimi tebessüm çiçeklerini yüzümüzde açtıran bir şairdi o.Romancı, hikayeci, tahlilci bir şair… Anadolu sevdalısı hususiyetle de  Denizli sevdalısı koca yürek. O bizim gönül dünyamızın Dede Korkutlarından  birisiydi.
Üstadımızı, umarım ona lâyık bir şekilde anlatabilmişizdir.Umarım, Makalog”unvanına yakışan bir eserle karşınızdayım”.
                                                                                                  Mustafa Ceylan
Tahir Kutsi Makal’ın Hayatı konulu bölüm 52. Sayfaya kadar sürüyor.53. sayfada Savaş Poyraz’IN  Tahir Kutsi Makal ile ilgili bir yazısı var.8 Aralık 1996 tarihinde Kocaeli Gazetesi’nde yayınlanmış. Savaş’n Yeri başlığı altındaki yazıda; İstanbul’da aynı okulun değişik sınıflarında okuduklarını anlatıyor Savaş Poyraz.

BENİM GİZLİ YAZILARIM ( Tahir Kutsi Makal’ın kitabı)
Tahir Kutsi Makal’ln “Benim Gizli Yazılarım”     ele alınmış bu bölümde . Adı geçen kitaptan  Sevgi Fırtınası, Yazarını Anlatan Kitap başlıklı yazılar seçilmiştir. Ceylan bu bölümde Benim Gizli Yazılarımdan örnekler vererek  değerlendiriyor Tahir Kutsi’yi.Tahir Kutsi’yi en iyi anlatan kitap Benim Gizli Yazılarım’dır diyor., Mustafa Ceylan.   
GİZLİ RÖPORTAJ
Ceylan Benim Gizli yazılarımdan yararlanarak “Gizli Röportaj yapmış.Ceylan soruları kendisi sormuş, cevaplarını da “ Benim   Gizli Yazılarım”dan seçmiş. Zor ama başarılı bir deneme olmuş. Ders Kitaplarında Tahir Kutsi Makal  bölümünde de Tahir Kutsi Makal’ın       Atatürk hakkında yazdığı şiirlerinden örnekler yer alıyor.                      
KİTAPLARI:
1-Fakir İşi(Şiirler (1967)
2-Bir Anadolu Destanı (İç Göç) (1964-1966)
Bu arada benim “Oğuz’dan geçerken isimli yazıma yer verilmiş.Yazının sonunda da Tahir’i mi sordun arkadaş? Başlıklı şiirie yer verilmiş.(Kaynak:Ey Fethiye Fethiye”
3-Acıyol(1964)
4- Köylü Gözüyle Avrupa(1976)
5-Sahte Ozanlar-1969)
6-Âşık Veysel (1969)
7-Anadolu’da Türk Mührü(1971))
8-Benim Benim O benim(19879
9-Kamyon (1979-1984)
10-Delitay(1982)
11- Karadon (Öyküler)(1987)
12-Türk Halk Şiiri (1986)
13-Köroğlu (1976-1987)
14-Halk Bilim ve Edebiyat1990)
15--Öpkü (Şiirler-1996)
16-Benim Gizli Yazılarım(1997=
17-Âşık Hasan Dede(ikinci baskı:1997)
18-Babanız Yine Âşık Çocuklar(1987)
19- Al kırbacı Eline (………)
20-Âşık Zülfikâr Divanı (1971)
21-Karacaoğlan (1974-1975)
22-Geçmişten  Geleceğe (1999)
23-Dadaloğlu(1974)
24-Pğir Sultan Abdal( 1999)
25-Meydan dayağı (1977)
26-Âşık Veysel1993)
27- Zaralı +Âşık Adem
28-3Aşıklar Şöleni
Not. 27-28 numaradaki Son iki kitaba ulaşamadım (Ü.Ş.D.)
Bu kitapların pek çoğu hakkında tanıcı yazılar, eleştiriler Mustafa Ceylan’ın kalemiyle yer almıştır.

SÖZÜN ÖZÜ: Tahir Kutsi Makal hakkında  yaptığı örnek çalışmaları büyük boy bir kitapta toplayan  Makalog Mustafa Ceylan’ı candan kutluyorum. Tahir Kutsi Makal’ın sağlığında başlattığı ve bir çok konularda rahmetli dostum Makal’dan köklü bilgilere ulaşan, hatta kitaba hangi yazıların alınacağı konusunda bilgi alış verişinde bulunarak kitaba ölümsüzlük kazandırmıştır. Tahir Kutsi Makal’ı çok iyi tanıyan Ahmet Özdemir’in yazıları da kitaba renk katmıştır.
Bu kitapta yazıları bulunan yazar ve şairlerimize ve kitabın yazarı Mustafa Ceylan’a selam olsun..

NOT:
1)MAKALOG: Tahir Kutsi Makal’ın Mustafa Ceylan’a verdiği unvan
2-Tahir Kutsi Makal( Hayatı,Sanatı, Eserleri 2014 yılında basılmıştır. Sahife:677-Antalya

Foruma Git:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Android Haberler | Ansansanat | Borsa Yorumla | Gülce Edebiyat | Türkçe Dersi